Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


Augustikuu esimesel pühapäeval tähistatakse Viljandis 20. Mulgi Rattamaratoni, mis meelitab rattureid vahelduva ja põneva rajaga. Lisaks põhisõidule toimub ka noorte- ja matkasõit ning lastesõidud. Mulgi rattamaratoni peakorraldaja Kristjan Kivistiku sõnul on kohapeale oodata suurt hulka rattureid, lisaks ka paar sportlast, kes on Mulgi rattamaratonil juba 20. korda osalemas. „Sel aastal saame tähistada 20 aasta täitumist […]

Täna toimunud Bosch Eesti Maastikurattasarja rattamaratoni teisel etapil, Škoda Laagri 20. Rakke rattamaratonil selgusid Eesti meistrid 71 km pikkusel XXL-sõidul. Samuti pakkus põnevust 48 km pikkune põhisõit. Eri võistlusdistantsidel läks rajale üle 750 sõitja, lisaks lustis ligi 150 last lastesõitudes. Meestest sõitis end Eesti meistriks juba kolmandat aastat järjest Peeter Pruus (Torpado Südtirol) ajaga 02:38:17.6. […]

Juba sel pühapäeval, 26. juulil toimub juubelihõnguline Škoda Laagri 20. Rakke rattamaraton ja ühtlasi ka Eesti meistrivõistlused maastikumaratonis. Bosch Eesti maastikusarja teisel etapil saavad ratturid end proovile panna kolmel erineval distantsil: 71 km pikkune XXL-sõit, põhisõit, kus tuleb läbida 48 km ning 19 km pikkune noorte- ja matkasõit. Kuni 10-aastastele on kavas lastesõidud. Bosch Eesti […]

Olümpiakrossis esmakordselt Eesti meistriks kroonitud Peeter Pruus asub pühapäeval tiitlikaitsjana starti maratoni Eesti meistrivõistlustel ning piilub uuesti ka maanteesõidu poole. Peeter Pruus asub Rakke rattamaratonil püüdma kolmandat järjestikust meistritiitlit. Peamiseks konkurendiks on Martin Loo, kes ihkab olümpiakrossi esikoha eest revanši. Peale tiitlivõistlusi vaatab Pruus maantee poole. “Sealt edasi on mul maanteekoondisega Balti keti velotuur, Eesti […]

Südasuvise kuumusega saabujaid võõrustanud Kullamaal sõideti laupäeval Hawaii Express Estonian Cup selle hooaja esimene ühisstardiga rattamaraton. Esikohad kuulusid Peeter Pruusile ja Mari-Liis Mõttusele. Eelregistreerunuid oli ligi üheksasada, üle stardijoone veeres kokku 638 ratturit.  Stardijoonele sättisid rattad erinevates liidrisärkides tänase Eesti absoluutsed tipud: Peeter Pruus, Martin Loo, Gert Jõeäär ja Peeter Tarvis jun. Naabreid olid kimbutama […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X