Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


August 6, 2020MaastikMaratonUudised

Laupäeval sõidetakse Hawaii Express Estonian Cupi järjekordne etapp, 20. Elva rattamaraton, kus paneb end proovile ka Ott Tänaku kaardilugeja Martin Järveoja. Rand&Tuulberg 20. Elva rattamaratoni stardi-ja finišipaik kolib sellel aastal Elva südalinna. Raja osas muudatusi ei ole ning sõit toimub jätkuvalt peamiselt kõva- ja kruusakattega teedel. Ka Elva etapil pakuvad põnevust mitmed Eesti maastikuratta tipud, […]

August 5, 2020MaastikMaratonUudised

Rattamaratonide sari Hawaii Express Estonian Cup lükkab eeloleval nädalavahetusel käima hooaja teise poole. Laupäeval, 8. augustil sõidetakse sarja neljas osavõistlus Rand&Tuulberg 20. Elva Rattamaraton. Kui jätta tippsport ja võidu peale minek kõrvale saab Elvas põhiküsimuseks, kas “pikk blond mees, must king jalas” ikka jõuab finišisse? Kui jõuab, võib sellega sündida rekord – sarja pikemate distantside […]

August 2, 2020MaastikUudised

20. Mulgi Rattamaraton lõppes visa võitlusega esikoha pärast, mil kolm meest ületasid finišijoone praktiliselt sama ajaga. Võitjaks krooniti seekord Gert Jõeäär, kes edestas Peeter Tarvist ja Josten Vaidemit. Juubelisõit tõi starti üle 800 ratturi, lisaks 150 tulevikuratturit, kes nautisid lastesõite. Bosch Eesti Maastikurattasarja kolmanda etapi, 20. Mulgi Rattamaratoni põhisõidu finiš pakkus tõelist närvipinget ja võitlust […]

Juulikuu oli Eestile omaselt mitmekesine nii ilma kui sündmuste poolest. Lisaks paljudele põnevatele rattaüritustele sai kogeda nii suviseid torme, kuumasid rannailmasid kui ka suve lõpule viitavaid jahedamaid tuulekesi. Ja pole midagi põnevamat kui pealtvaatajad saavad meie parimatele kaasa elada tingimustes, mis aitavad välja selgitada kõige tugevamad, teisisõnu teevad tuul ja mudased rajad vaatepildi alati mängulisemaks. […]

Hollandi meedia kirjutab, et mitmete tiitliteja ja suurvõitudega pärjatud Marianne Vos on sõlminud kahe aasta pikkuse lepingu loodava Jumbo-Visma naiskonnaga. Ametlikku kinnitust ei ole sellele tulnud. Vos tuli maantee grupisõidus Londoni olümpiavõitjaks ja maailmameistrivõistlustel on ta võitnud kolm kulda ning ühtlasi on 33-aastane naine kolmekordne Giro d’Italia võitja. Cyclo-crossis on Vos tulnud seitse ja trekil […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X