Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


oktoobril  toimus Tšehhis (Nove Mesto na Morave) XCC võidusõit ca 1 km pikkusel ringil kestusega ca 20 minutit, kus Eesti parimal maastikuratturil Janika Lõivul õnnestus välja sõita 12. aeg. „Võistluspäeva ilm oli kohutav ning üpris raske oli otsustada, mida selga panna. Lõpuks julgesin ikka sääred maha võtta, kuid juba stardis seistes oli kananahk peal. Enamasti […]

September 29, 2020MaanteeMaastikRadaUudised

Kuidas ja millal teha õigeid ettevalmistusi võistlusteks? Kuidas ja milliseid treeninguid teha võistlusteks ettevalmistusperioodil rattaharrastajana? Neile küsimustele saab vastused, kui tulla 06. oktoobril Karmen Reinpõld´i loengusse „Ratturi ja triatleedi hooaja treeningplaani ülesehitus võistlusspetsiifikast lähtuvalt“. Eesti Maastikuratturite koondise peatreener Reinpõld käsitleb oma loengus praktilisi näiteid reaalselt tööst sportlastega – nii tippsportlastega, kui harrastajatega. Analüüsitakse koos läbi […]

September 29, 2020Cyclo crossMaastikUudised

Lezyne Cyclo-crossi karikasarja avaetapi, Bike Fanatics Koidu CX võitsid Madis Mihkels (Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi) ja Elina Tasane (Viljandi Rattaklubi). Meeste klassis võidutses Mihkels, kes edestas 15 sekundiga Frank Aron Ragilot (Kalevi Jalgrattakool) ja 23 sekundiga Gert Kivistikku (Peloton). Naiste seas parim olnud Tasane edestas 30 sekundiga Elisabeth Ebrast (Kalevi Jalgrattakool) ning ühe minuti ja […]

September 24, 2020Cyclo crossMaastikUudised

Võistlus toimub 24. oktoobril 2020. a Tartu mnt 3, Elva linnas, Tartumaal. Võistluskeskus asub äsja valminud Elva Spordihoone ees ja on avatud kell 8:00 –18:00. Võistluse korraldaja on Austa Rattaklubi koos Eesti Jalgratturite Liiduga. Võistluse nimisponsor on Saint-Gobain Glass Estonia ja võistluste korraldust toetab Elva vald. Saint-Gobain Glass Estonia SE kuulub Saint-Gobaini kontserni Innovatiivsete Materjalide sektorisse. Ettevõte […]

September 23, 2020MaastikMaratonUudised

Eesti vanim maastikurattamaratonide sari Hawaii Express Estonian Cup kulmineerub eriskummalisel 2020. aasta hooajal Ramudden Valgehobusemäe rattamaratoniga, mis leiab aset sügise esimesel nädalavahetusel, 26. septembril. Sportlikus vaates on kaalul väga palju. Senise viie etapi kokkuvõttes juhib sarja Peeter Tarvis (KoMo/Veloplus), ent tema tiimikaaslasel Gert Jõeäärel on endiselt võimalik kuueetapilise sarja kaalukaim trofee enda auhinnakappi tirida. Muide, […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X