Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


Maikuus toimuma pidanud maastikusõidu Euroopa meistrivõistlused sõidetakse tänavu hoopis oktoobris Šveitsis Monte Tamaros. Naiste klassis asuvad medalit püüdma valitsev Eesti meister Janika Lõiv ja Mari-Liis Mõttus. Neile saab kaasa elada ETV2 ja ERR-i spordiportaali vahendusel alates kella 13.10-st, meeste eliitklassis startivale Martin Loole aga alates kella 15.20-st. Ülekannet kommenteerivad Karmen Reinpõld, Erki Kukk ja Sulev […]

October 16, 2020DownhillMaastikUudised

16. oktoobril sõideti Sloveenias Mariboris downhilli (mäestlaskumise) MK etapp, kus eesti rattur Robert Johanson saavutas 20. koha. „Järjekordne mudane võistlus Sloveenia MK etapi näol Euroopas tehtud. Esimesel treeningpäeval paistis päike, rada oli kõva pinnasega kuiv ning kiire. Kvalifikatsioonipäeva hommikul hakkas korralikult vihma sadama ja rada muutus natuke aeglasemaks, aga mitte palju, sest see oli üsna […]

Eelmisel nädalal teatas Rahvusvaheline Jalgratta Liit (UCI), et erinevatel põhjustel on cyclo-crossi MK-etapi võõrustamisest loobunud mitu korraldajat. Nüüd avaldas UCI uue, tavapärasest lühema kalendri. MK-sari koosneb viiest etapist, mis toimuvad kahe kuu jooksul. Avastart on 29. novembril Taboris (Tšehhimaa), millele järgnevad osavõistlused Namuris (Belgia), Dendermondes (Belgia), Hulstis (Holland) ja punkt pannakse 24. jaanuaril Overijses (Belgia). […]

Hollandi valitsus karmistas olulisel määral koroonapiiranguid ja selle kohaselt ei tohi järgmise nelja nädala jooksul pidada ühtegi spordivõistlust peale jalgpallimängude. Kui see piirang jõusse jääb, ei saa Hollandi linnas ‘s_Hertogenboschis 7.-8. novembrini pidada ka cyclo-crossi Euroopa meistrivõistlusi. Cyclo-crossi maailmameistrivõistlused peaksid toimuma 30.-31. jaanuarini Belgias Oostendes. Rahvusvahelise Jalgratta Liidu president David Lappartient ütles, et praeguse seisuga […]

Stockholmis peetud UCI kalendrisse kuuluval cyclo-crossi võistlusel sai Laura Lizette Sander naiste eliidis viienda koha. Võitis Suzanne Verhoeven (Belgia), järgnesid Mascha Mulder (Holland) ja Mie Björndal Ottestad (Norra). Elisabeth Ebras oli 15. (+48.04). Meesjuunioride arvestuses tuli Frank Aron Ragilo üheksandaks ja Lauri Tamm 11. Ragilo kaotas hollandlasest võitjale Bailey Groenendaalile ligi kolm minutit ja Tamm […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X