Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


Elva Spordihoone eest alguse saanud SAINT-GOBAIN GLASS ESTONIA EESTI MEISTRIVÕISTLUSED CYCLO-CROSSIS 2020 korraldas Austa Rattaklubi koos Eesti Jalgratturite Liiduga aasta Eesti Meistriks cyclo-crossis meeste eliitklassis tuli Martin Loo (Trinx Factory Team) ajaga 00:58:50. Hõbe ja pronks läksid mõlemad Tartu2024/BCC ratturitele, vastavalt Rait Ärm 2. ja Markus Pajur 3. „Olin teistest tugevam eelkõige tõusudel ja kasutasin […]

Vahepeal koroonaviiruse leviku tõttu kahtluse alla sattunud cyclo-crossi Euroopa meistrivõistlused toimuvad 7.-8. novembrini Hollandis ‘s Hertogenboschis. Korraldajad publikut raja äärde ei luba ja kõiki sportlasi kui ka taustajõudude liikmeid testitakse. Samuti peavad rattureid teenindavad isikud kandma maske. “Meie jaoks on olulised kaks asja: me ei võta liigseid riske ning me saame pakkuda Hollandi ja välisratturitele […]

Eesti meistrid cyclo-crossis selgitatakse välja juba sel laupäeval, 24. oktoobril Elvas. Võistluskeskus asub äsja valminud Elva Spordihoone ees ja on avatud kell 8:00 –18:00. Võistluse korraldaja on Austa Rattaklubi koos Eesti Jalgratturite Liiduga. Võistluse nimisponsor on Saint-Gobain Glass Estonia ja võistluste korraldust toetab Elva vald.  „18. oktoobril toimus meistrivõistluste rajal treeningpäev, mis oli hoolimata heitlikust […]

Oktoobris nädala jooksul maastikuratta maailmameistrivõistlustel 20. ja Euroopa meistrivõistlustel 11. koha saavutanud Janika Lõiv veel hooajale joont alla ei tõmba, sest tahab uueks aastaks edetabelikoha säilitamiseks punkte koguda. Septembri alguses tõusis Lõiv Rahvusvahelise jalgrattaliidu (UCI) poolt hallatava maastikuratta olümpiakrossi reitingutabelis kõrgele viiendale kohale. “Seda oli väga tore näha, aga eks see oli natuke kõikide heade […]

October 18, 2020DownhillMaastikUudised

sõideti Sloveenias Mariboris downhilli (mäestlaskumise) teine MK etapp, kus eesti rattur Robert Johanson saavutas taaskord 20. koha. Esimese koha sai iirlane Oisin O Callaghan, teine oli portugallane Nuno Reis ja kolmas ameeriklane Dante Silva. „Täna oli selle hooaja teine ja minu jaoks ühtlasi viimane maailmakarikaetapp, kus ma sain võistelda mehed juunior vanuseklassis. Nädalavahetusel toimunud teisel […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X