Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


Rahvusvaheline Jalgratta Liit (UCI) avaldas 2021-2022 hooaja MK-sarja kalendri, kus on praeguseks kinnituse saanud 14 etappi 16-st. Kolm esimest etappi toimuvad oktoobri keskel Ameerika Ühendriikides, kus võidusõite võõrustavad vastavalt Waterloo, Fayetteville ja Iowa City. Kõige rohkem (kuus) MK-etappi toimub Belgias, Prantsusmaa ja Holland võõrustavad kaht jõuproovi ning kalendrisse naaseb Tabor (Tšehhimaa). Esmakordselt toimub MK-etapp Fayetteville’is […]

Belgias Ostendis toimunud maailmameistrivõistlustel pälvis karjääri neljanda MM-tiitli Hollandi rattur Mathieu van der Poel, edestades belglasi Wout van Aerti ja Toon Aertsi. Nagu maailmameistrivõistluste eel ennustati, siis käis MM-tiitlile põnev lahing Van der Poeli ja Van Aerti vahel. Esmalt asus võistlust 15 sekundiga juhtima belglane, kuna hollandlane kukkus teisel ringi. Järgmisel ringil läks aga Van […]

Hollandlanna Lucinda Brand teenis karjääri esimese cyclo-crossi maailmameistritiitli, kui alistas Belgias Ostendis toimunud võistlusel dramaatilise viimase ringi järel kaasmaalanna Annemarie Worsti. Eelmisel nädalal cyclo-crossi MK-sarja üldvõidu pälvinud Brand pidas 31-aastase Worstiga õlg-õla kõrval võistlust kuni lõpukurvini, kus viimane kukkus. See andis Brandile võimaluse finišisirgel vääriliselt juubeldada oma karjääri esimese MM-tiitli üle. Worst jõudis lõppu kaheksa […]

January 29, 2021MaastikUudised

Portugalis resideeruv eestlasest maastikurattur Maaris Meier allkirjastas lepingu, mille kohaselt sõidab ta 2021. aastal Lapierre ratastega. Lapierre näol on tegemist väga vana ja tugeva ettevõttega, mis on asutatud 1946. aastal Prantsusmaal. Üle 70 aasta vanune ettevõte panustab igapäevaselt rataste innovatsiooni ja parendamisse. „Olen Lapierre rattaga ka varem sõitnud ja teadlik, et tegemist on prantsusmaa rattabrändiga, mis panustab […]

Jaanuarikuu on olnud aeg, mil teha ettevalmistusi veebruaris algavaks hooajaks. Oleme saanud ettevõtte Graanul Invest näol omale uue ja tänuväärse sponsori Eesti maanteeratturite juunioride koondisele. Esimest aastat proffide leeris võistlev Markus Pajur tõi oma esimeselt võistluselt juba koha esikahekümnes. Meie oma kontinentaaltiim Ampler Development Team alustas juba treeningutega armsaks saanud Hispaanias Alicantes. Alanud aasta on toonud eriilmelisi uudiseid. […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X