Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


Euroopa Jalgratturite Liit (UEC) sai endale täna perioodiks 2021-2025 uue presidendi. Uueks presidendiks valiti itaallane Enrico Della Casa. Täna hommikul toimunud Euroopa Jalgratturite Liidu kongressil osales viiskümmend alaliitude esindajat. Virtuaalsel teel toimunud kongressil kinnitati ühtlasi Liidu juhatuse liikmed: Katarina Jakubova, Natallia Tsylinskaya, Alexander Gusyatnikov, Henrik Jess Jensen, Dragomir Kouzov ja Delmino Albano Magalhães Pereira. Liidu […]

Veebruarikuu andis taas meie ratturitele võimaluse naasta võistluskarusselli ja mitte ainult, juba on nopitud kohti esikolmikus. Gert Kivistik avas eestlaste võiduarve, kui võitis Sainte-Luce nimelises linnas toimunud Martinique kalendri teise eraldistardi uudis ning kuu lõpus veel teisegi uudis. Prantsuse amatöörklubides sõitvad Karl Patrick Lauk uudis ja Siim Kiskonen uudis näitasid head taset Prantsusmaa võidusõitudel. Ja kahtlemata oli eelmise kuu säravaim tulemus Martin Laasi Hispaanias […]

Jalgrattavõistluste korraldamise COVID-19 käitumisjuhend alates 03. märtsist 2021 Lähtudes Vabariigi Valitsuse 19. augusti 2020 korraldusest nr 282 „COVID-19 haiguse leviku tõkestamiseks vajalikud meetmed ja piirangud“ ning selle korralduse muutmise 26.02.2021 korraldusest nr 97 lubatakse alates 3. märtsist kuni 28. märtsini 2021 (kaasa arvatud) spordivõistlused ainult juhul, kui on täidetud järgmised tingimused: osalevad spordialaliidu võistlussüsteemis võistlevad […]

February 27, 2021MaastikUudised

Eesti maastikuratturite koondise naised Janika Lõiv ja Mari-Liis Mõttus alustasid laupäeval hooaega Kataloonias võistlusel Copa Catalana Banyoles (HC karegooria). Janika Lõiv (HAWAII EXPRESS) saavutas 8. koha. Võidusõidu võitis britt Evie Richards, teine oli Šveitsi jalgrattur Jolanda Neff ja kolmas sakslane Elisabeth Brandau, Mari-Liis Mõttus jäi 45. kohale. „Hooaja esimene võidusõit algas väikese ärevuse ning suure põnevusega. […]

February 26, 2021MaastikUudised

Eesti maastikuratturite koondise naised Janika Lõiv ja Mari-Liis Mõttus alustavad sel laupäeval hooaega Kataloonias, kus toimub võistlus Copa Catalana Banyoles. Naiste eliitklassis on kirjas üle 50 ratturi ehk pea 85% Euroopa tippe on stardijoonel. Tuntumatest nimedest on stardis Jolanda Neff, Yana Belomoina, Pauline Ferrand-Prevot, Loana Lecomte, Evie Richards. Nimekirjaga saab tutvuda SIIN

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X