Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


Eesti Jalgratturite Liidu jalgrattavõistluste Covid-19 käitumisjuhend Jalgrattavõistluste korraldamisel tuleb rakendatavad konkreetsed tegevused üle vaadata vastavalt kehtivatele riiklikele tervishoiueeskirjadele. Käesolev juhend on koostatud pidades silmas Vabariigi Valitsuse ja Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) üldisi korraldusjuhiseid. Vabariigi Valitsuse kehtestatud reeglid on alati ülimuslikud antud juhendile. Tuleb arvestada, et COVID-19 on viirus, mis levib inimeselt inimesele piisknakkuse kaudu, peamiselt […]

Mari-Liis Mõttus osales 1.-4. aprillil Hispaanias toimuval maastikuratta tuuril Volcat 2021, kus saavutas üldkokkuvõttes 9. koha Tuuri üldkokkuvõttes võitis Poola mägirattur Maja Martyna Włoszczowska, teine oli leedulanna Kataržina Sosna ja kolmas hispaanlanna Meritxell Figueras Garangou. „Tuur möödus enesetunde poolest tõusvas joones. Esimese 38km pikkuse etapi lõpetasin 11. kohal. Tõusudel erilist minekut polnud, mistõttu ei saanud ka kitsastel […]

Märtsikuu on näidanud, et rattasõidu seis Eestis on hetkel väga hea, sest mõnel päeval saime kaasa elada meie ratturitele isegi paralleelselt neljal võidusõidul. Rait Ärm saavutas Belgias kõrge tasemega sõidul 10. koha. Siim Kiskonen on näidanud suurepärast hoogu Prantsusmaal toimuvate sõitudega ja toonud kohti esikümnes, hooaja esimesed UCI punktid teenis ka meie kontinentaalmeeskond Ampler Development Team ja oma selle hooaja esimese […]

Alates 5. märtsist on Eesti Jalgratturite Liidu´l oma Instagrami konto mille leiad nime alt @eestijalgratturiteliit. Oled teretulnud liituma meiega ja jagama oma pilte või lugu jalgrattaspordist kasutades  @eestijalgratturiteliit. Instagrami kontol kajastame värskemaid uudiseid tulevastest võistlustest, jagame uudiseid ja persoonilugusid. Hoiame vaatajaid kursis Eestlaste saavutustega rahvusvahelistelt võistlustelt. Lisaks Instagram postitustele leiad palju infot ka story (lugude) […]

Janika Lõiv (Hawaii Express) ja Greete Steinburg sõitsid täna Hispaanias 4-päevast SHC (Hors cat) kategooria maastikuratta tuuri  Mediterranean Epic viimase etapi (48km). Janika Lõiv lõpetas viimase etapi 8. kohal, Greete Steinburg oli sunnitud tänase võidusõidu kukkumise tõttu katkestama. Kokkuvõttes saavutas Janika Lõiv tuurilt 7. koha. Tänase etapi esikolmik kuulus itaallannadele vastavalt: I Martina Berta, II […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X