Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


April 25, 2021MaastikUudised

Janika Lõiv (Hawaii Express) osales täna Hispaanias Alicante piirkonnas C2 kategooria maastikurattasõidul Tibi Superprestigio Faster MTB, kus saavutas 5. koha. Sõidu võitis Austraalia meister Rebecca McConnell, teine oli prantslanna Julie Bresset ja kolmandana lõpetas Poola mägirattur Maja Włoszczowska. „Tänane sõit algas pika tõusuga, kus käis tihe positsioonivõitlus, kes pääseb esimesena tehnilisele laskumisele. Suutsin pressida end […]

April 24, 2021MaastikUudised

Bosch Eesti maastikurattasarjale registreerimise tähtaega pikendati 26. maini ning rattamaratoni hooaja avab 5. juunil 23. Rõuge Rattamaraton, kus toimuvad ka Eesti meistrivõistlused maastikurattamaratonis. „Alates 3. maist on lubatud küll avalikud üritused, aga kuni 150 osavõtjaga, mis sunnib meid võistluskalendris tegema muudatusi. Praeguse seisuga on sarja avaetapiks 5. juunil toimuv 23. Rõuge Rattamaraton, kus toimuvad ka […]

Rae vald tunnustas 2020 aastal oma valda esindanud sportlaseid. Traditsiooniline parimate sportlaste tänuüritus kahjuks tänavu erakorraliste olude tõttu jäi ära, ent tunnustust väärivad kõik silmapaistvaid Rae vallas elavad või Rae valda esindanud sportlased. Jaan Tults, Spordiklubi Airpark ▪ Põhja-Eesti ainsa ja eduka BMX-krossi klubi SK Airpark/Spot of Tallinn eestvedaja ning hing. ▪ Tema õpilaste tulemuste […]

April 18, 2021MaastikUudisedXCO

Maaris Meier (Maiatos) oli täna joonel Portugali XCO sarja etapil (C2), kus lõpetas neljandal kohal. Esikohale tuli Raquel Queirós, teine oli portugallanna Joana Monteiro ja kolmas hinspaanlanna Josefina Casadey. „Terve sõidu vältel oli mul hea tunne ja rada oli samuti suurepärane. Soovitan kõigile, kellele XCO meeldib, Melgaço rada külastada. Rada on terve aasta jooksul avatud […]

Janika Lõiv (Hawaii Express) oli täna joonel Hispaanias toimunud maastikuratta võidusõidul Copa Catalana Internacional BTT Biking Point – Santa Susana XC (C1) (22km), kus saavutas kõrge kolmanda koha, kaotades võitjale 4:29 min (võitja aeg 01:10:28). Võistluse kaks esikohta napsasid prantslannad, parim oli Loana Lecomte ja teisele kohale sõitis ennast kunagine olümpiavõitja ja maailmakarika maailmameistrivõistluste üldvõitja […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X