Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


Janika Lõiv (Hawaii Express) oli täna Albstadtis toimunud MK’l 26. Kõrgeimad pjedestaalikohad jagasid omavahel kaks prantslast Loana Lecomte ja Pauline Ferrand Prevot, kellele järgnes Haley Batten Ameerika Ühendriikidest. Mari-Liis Mõttusele lõppes sõit peale teist ringi. „Minu stardinumber oli täna küll 16 (igasse ritta läheb kaheksa naist), aga konkurendid laiutasid ning pidin juba stardikoridoris enda koha […]

Janika Lõiv (Hawaii Express) võistles täna Saksamaal Albstadt´is XCO/XCC MK etapil, kus saavutas short tracki`l 16. koha (21:08). Esimesena ületas finišijoone prantslanna Pauline Ferrand Prevot (20:37), kellele järgnesid šveitslanna Linda Indergand (20:38) ja kolmandana britt Annie Last (20:39). „Hooaja esimese suurema võistluse eel on närv ikka sees, et kuidas talvine ettevalmistus kulgenud on ja millises […]

2021 Mercedes-Benz UCI Mountain Bike World Cup XCO – Cross-country Olympic 07.-09.05 Saksamaa, Albstadt Pühapäeval stardivad võistlustulle meie MTB naised Janika Lõiv (numbriga 34.) ja Mari-Liis Mõttus (numriga 90.). See on üks olulisemaid võistluseid Janika Lõivu kvalifitseerumisel Tokyo olümpiamängudele 23. juuli – 8. august 2021. Saksamaal Albstadt´is toimuv Mercedes-Benz UCI mägiratta maailmakarika võistlus alustas 1991. […]

Eesti maanteerattakoondis saab Tokyo suveolümpiamängudel välja panna kaks meessportlast. Esinumbrina kuulub koosseisu eelmise olümpia grupisõidu üheksas mees Tanel Kangert. Pärast seda, kui Rein Taaramäe otsustas oma kohast loobuda, arvati koondisse 31-aastane Peeter Pruus, kes teeb Tokyos olümpiadebüüdi. Pruusi koondisse arvamine polnud rattasporti tähelepanelikumalt jälgivate inimeste jaoks üllatus, seda hoolimata asjaolust, et juba mitu aastat keskendub […]

Meil on hea meel tutvustada Eesti jalgratturite olümpiakoondise vormi Jaapanis Tokyo suveolümpiamängudel, mis toimuvad 23. juuli – 8. august 2021. Rio 2016 olümpiamängudel esindasid Eestit mäletatavasti Tanel Kangert ja Rein Taaramäe, siis suvisel Tokyo olümpial saame pöidlaid hoida loodetavasti kolmele Eesti ratturile: Tanel Kangert, Peeter Pruus ja Janika Lõiv. Maanteeratturitest on Tokyo olümpiamängudel Tanel Kangert, […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X