Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


Team Rattapood Cup I etapp toimub 16. mail Maardus Kalevi Jalgrattakool korraldab Team Rattapood Cup I etapi 16. mail Maardus. Korraldaja järgib Vabariigi Valitsuse ja EJL poolt välja töötatud koroona viiruse leviku tõkestamise juhendeid. Võistluse info: www.ejl.ee/voistlus/team-rattapood-cup-i-etapp-4/. Võistlustele registreerimine: kttiming.ee/registreerimine/. 16.05.2021 Team Rattapood Cup I etapp (vana kuupäev 10.04) MTB Maardus; Kalevi Jalgrattakool 29.05.2021 Team Rattapood […]

Spordisõbrad peavad tänavu leppima sellega, et nii Tartu maastikumaraton kui Rattaralli viiakse läbi virtuaalsel kujul. Korraldajad näevad aga vaeva, et pakkuda välja uusi formaate, mis inimestes osalemishuvi tekitaksid. Kui elu meie ümber oleks tavaline, siis läbinuks tuhanded jooksjad pühapäeval 39. Tartu maastikumaratoni. Imeilus ilm ja emadepäev tõid hommikul Elva metsade vahele sporti tegema siiski päris […]

Maastikurattur Janika Lõiv lõpetas Saksamaal toimunud maailma karika etapi olümpiakrossis 26. kohaga. Tegemist oli eelviimase võistlusega, kus koguda punkte Tokyo olümpiamängudele pääsuks. Kui maastikuratta olümpiakrossi maailma edetabeli kuuenda naise Lõivu treeningud möödusid Albstadtis vihmaga ja väga porisel rajal ning tõmbasid energiast tühjaks, siis pühapäevane põhisõit peeti enam kui 20-kraadise soojaga. Võistlust alustas 106 naist. Lõiv […]

May 9, 2021MaastikUudised

Maaris Meier (Maiatos) osales täna Portugalis toimunud enduro karikavõistlusel, kus saavutas teise koha. Sõidu võitis Sophie Bagnall ja kolmas oli Tania Lima. „Eilsed treeningtingimused rajal olid kuivad ja tolmused, öösel aga kallas vihma, mistõttu olid tänased olud täiesti teised. Esimesel lõigul sõitsin vägagi tagasihoidlikult ja see mängis kogu tulemusele kaasa, sel aastal on endurodel vähem […]

Eestit Tokyo olümpial esindav Peeter Pruus (Torpado Süditrol) võistles täna Itaalias UCI MTB võidusõidul Costa degli Etruschi, kus saavutas 14. koha. Tegemist oli selle aasta esimese rahvusvahelise maratoniga Itaalias. Võistluse võitis maratonisõidu maailmameister kolumblane Hector Paez, teine oli samuti kolumblane Diego Alfonso Arias Cuervo ning kolmas itaallane Tony Longo. „Sõit oli raske, aga tunne enesetunne […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X