Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


Reedel  avati Tehvandi Spordikeskuses Eesti Terviseradadega koostöös rajatud 1,7 km pikkune maastikurattarada, mis loob uudsed treeningvõimalused nii eri vanuses harrastajatele kui professionaalidele ning sobib ka populaarsust koguva XCO – maastikuratta olümpiakrossi – treeninguteks ja võistlusteks. Otepää ainulaadne loodus, pikad tehnilised laskumised ja hea drenaaž teevad rajast võrdväärse Tšehhi ja teiste rattamaade maastikurattaparkidega. Tehvandi Spordikeskuse juhatuse […]

May 31, 2021MaastikUudised

Pirita spordikeskuses anti nädalavahetusel start Husqvarna olümpiakrossi karikasarja kolmandale etapile. Mõnusa suveilmaga sõidetud etapil võidutsesid eliitklassis Merili  Sirvel RR Siplased ja Rodzers Perdaks ZZK. Perdaksi võiduajaks oli 1:24,25. Absoluutarvestuses järgnesid  Imre Ojavere CC Rota Mobilis 1.24.38 ja Mareks Balodis ZZK 1:25.53. Sirveli järel pälvis teise koha Mari-Liis Mõttus (Haanja RK) ja kolmanda Evelina Ermane-Marcenko (ZZK). […]

Eesti Jalgratturite Liit ja Transpordiamet kutsuvad 3. juunil rahvusvahelisel jalgrattapäeval kõiki eestimaalasi oma igapäevast teekonda ette võttes seda jalgrattal tegema. Liitu üritusega SIIN juunit on hakatud rahvusvahelise jalgrattapäevana tähistama alates 2018. aastast. Selle eesmärgiks on esile tõsta jalgratast kui lihtsat, kiiret, taskukohast, keskkonda arvestavat ja jätkusuutlikku liikumisvahendit. Jalgrattal liikumine on Eestis populaarsust kogumas ning ka […]

May 31, 2021MaastikUudised

Maaris Meiere (Maiatos) saavutas pühapäeval 30. mail Portugalis, Palmelas peetud grupisõidus teise koha (+4 sek). Võidusõidu võitis kohalik rattur Vera Vilaça (Extremosul/Hotel Alísios/Cenmais), kolmas oli britt Fiona Hunter-Johnstoni (Louletano)(+8sek). Portugal Cup 2021 15.05 Boticas, mäestlaskumine 6.koht 23.05 Marrazes, olümpiakross 4.koht 29.05 Albufeira, eraldistart 7.koht 30.05 Palmela, grupisõit 2.koht ⭕ Tulemused leiab siit www.fpciclismo.pt viimase sõidu […]

May 30, 2021MaastikUudised

Janika Lõiv (Hawaii Express) osales Slovakkias C1 kategooria maastikuratta võidusõidul, mille võitis teiste ees 54 sekundiga. Teisele kohale sõitis ennast poolatar Katarzyna Solus-Miśkowicz ja kolmandale Ungarist pärit Barbara Benko. „Otsustasin sel nädalavahetusel teha Slovakkias ka teise võistluse treeningu eesmärgil. Sõit algas ootuspäraselt ehk raskelt. Rada oli iseenesest kiire ja väga sarnane Eesti metsarajale – palju […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X