Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


Möödunud nädalal osalesid Eesti noorte koondise maastikuratturid Itaalias Pilas UEC MTB noorte Euroopa meistrivõistlustel. Treener Kaido Juuriku käe all olid Itaalias võistlemas U15 klassis Maribel Rannala, Sebastian Suppi, Riko Tammepuu, Loore Lemloch ja U17 klassis Eliise Kivistu, Virgo Mitt, Matthias Mõttus, Oskar Küüt. 29.06.-03.07 Itaalia, Pila UEC MTB Youth European Championships Võistkondlikus U15 klassi arvestuses […]

Juunikuu kostitas meid kuumarekorditega. Kui varasemalt on ratturid pidanud kuumaga kohanema välislaagrites treenides, siis sel korral tuli vahemereline kuumalaine lausa Valka kohale ja muutis Eesti meistrivõistlused maanteeratta grupisõidus eriti põnevaks. Juunikuud alustasime pidulikult rahvusvahelise jalgrattapäeva tähistamisega, sel päeval valis liiklemiseks jalgratta nii president Kersti Kaljulaid kui peaminister Kaja Kallas. Meie naisratturid olid samuti juunikuus heas hoos. Näiteks tulid […]

July 4, 2021MaastikUudised

Täna lõppes Prantsusmaal Les Gets´is naiste eliidi UCI maastikuratta maailmakarikas, kus kahel päeval oli võistlustules Janika Lõiv. Janika Lõiv kommenteeris sõite järgnevalt: „Terve nädal olid Les Gets´is väga heitlikud ilmastiku tingimused, esimesed trennid said tehtud natuke märjal rajal. 03.- 04. juunil toimusid võistlussõidud, kus lühiraja (XCC) saime sõita sooja ilmaga ning väga mõnusal ning kiirel […]

Eesti Olümpiakomitee Täitevkomitee kinnitas täna e-koosolekul Eesti koondise Tokyo olümpiamängudeks. Kinnitatud koondisse kuulub 33 sportlast 14 spordialalt ja 48 liikmeline tugipersonali koosseis. EOK president Urmas Sõõrumaa väljendas heameelt tugeva ja mitmekülgse koondise üle. „Täna on selge, et aasta võrra edasi lükatud olümpiamängud toimuvad ning mul on hea meel, et EOK lähetab olümpiamängudele koondise, kus on nii debütante […]

JUULI 2021 Võistlus Eesti profilepinguga maanteeratturid 27.06-….07 Itaalia Treeninglaager Norman Vahtra (Israel Start-Up Nation) 30.06 – 05.07 Bulgaaria Tour of Bulgaria (UCI 2.2)  Mihkel Räim (Mazowsze Serce Polski) 03.-06.07 Rumeenia Sibiu Cycling Tour(2.1) Stage 4 Martin Laas (BORA-hansgrohe) 03.07 Hispaania, Villaquilambre, Leon GP City of Villaquilambre Aidi Gerde Tuisk (Eneicat – RBH Global) 04.07 Belgia […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X