Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


Tokyo olümpiamängudel pälvis naiste maastikurattakrossis esikoha šveitslanna Jolanda Neff, edestades rahvuskoondislasi Sina Freid ja Linda Indergandi. Janika Lõiv sai debüütvõistlusel 17. koha.    Neff näitas tehniliselt raskel ringil väga head rattavalitsemisoskust ning läks kohe sõidu algfaasis oma teed. Aeg 1:15.46 tõi 2017. aasta maailmameistrile kindla võidu. Frei ja Indergand sõitsid suurema osa võistlusest koos ning […]

Eesti valitsev mäestlaskumise meister Robert Johanson pälvis iXS Euroopa karikavõistlustel Itaalias Pila Aos superfinaalsõidus 29. koha. Võistluse võitis Uus-Meremaa rattur Tuhoto-Ariki Pene ajaga 3.45,072. Teise koha pälvis britt Matt Walker (3.48,897) ja kolmanda austraallane Luke Meier-Smith (3.50,431). 19-aastase Johansoni ajaks mõõdeti 4.10,980, mis andis superfinaalis 29. koha. Kuigi eestlane näitas kvalifikatsioonis 61. aega, siis pääses […]

July 26, 2021MaastikUudisedXCO

Tokyos krooniti maastikukrossis olümpiavõitjaks britt Tom Pidcock. Varem ei ole Suurbritannia sellel distsipliinil OM-il kuldmedalit võitnud. Hõbedase ja pronksise autasu said kaela šveitslane Mathias Flückiger ja hispaanlane David Valero Serrano. Avaringil suutis 21-aastane Pidcock vältida hollandlase Mathieu van der Poeli karmi kukkumist ning jätkas Flückigeri ja Rios olümpiavõidu teeninud Nino Schurteri tempos püsimist enne, kui […]

Homme on ajalooline päev Eesti rattaspordis, kus esmakordselt stardib olümpiamängudel maastikurattakrossis Eesti naissportlane Janika Lõiv. Maastikurattavõistlus on olümpiamängude programmis alates 1996. aastast, kui mängud toimusid Atlantas. Tokyo olümpiamängude maastikurattakrossi võistlusel astub Janika Lõiv üles teisipäeval, 27. juuli hommikul kell 08:55. Võistluste otseülekannet saab vaadata Kanal 2´st, kus võistlust kommenteerib Kristo Enn Vaga. Lisaks sellele saab […]

Tokyo olümpiamängud toimuvad 23. juulist 8. augustini. Eesti jalgratturitest osalevad Tanel Kangert ja Peeter Pruus maanteerattasõidus ning Janika Lõiv maastikurattakrossis (XCO). Maastikurattavõistlus on olümpiamängude programmis alates 1996. aastast, kui mängud toimusid Atlantas. Nüüd seitsmendat korda peetav maastikurattasõit toimub Tokyost väljaspool Shizuoka prefektuuris, Izu linnas sealsel MTB rajal, umbes 120 kilomeetri kaugusel pealinnast. Nii meeste kui […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X