Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


August 27, 2021DownhillMaastikUudised

Itaalias Val di Soles jätkuvatel maailmameistrivõistlustel pääsesid kvalifikatsioonist edasi mõlemad eestlased. Robert Johanson sai meeste eliitklassis kirja 72. ja Kenth Lusenberg meesjuunioride seas 49. tulemuse.  Eliitklassi meeste seas näitas päeva parimat aega prantslane Loris Vergier (3.32,440). Talle järgnesid britt Laurie Greenland (+0,990) ja kaasmaalane Antoine Vidal (+1,506). Valitsev Eesti meister Johanson kaotas võitjale 26,445 sekundit. […]

Itaalias Val di Soles peetavatel maastikurattasõidu maailmameistrivõistlustel oli esmakordselt kavas lühirajasõit (short track). Ajaloolisel võistlusel pälvisid esikoha Sina Frei ja Christopher Blevins. Ainsa eestlasena võistelnud Janika Lõiv lõpetas 13. kohal. Seitsmeringilisel, 6,65-kilomeetrisel lühirajal oli šveitslanna Frei võiduajaks 20 minutit ja 11 sekundit. Põnevas finišiheitluses alistas ta Suurbritannia ratturi Evie Richardsi ja prantslanna Pauline Ferrand Prevot’ […]

Itaalias Val di Soles krooniti võistkondlikus teatesõidus seitsmendat korda maailmameistriks Prantsusmaa. Pjedestaalile jõudsid ka USA ja Saksamaa. Prantsusmaa võidukasse võistkonda kuulusid Mathis Azzaro (MU), Adrien Boichis (MJ), Lena Gerault (NE), Tatiana Tournut (NJ), Line Burquier (NJ) ja Jordan Sarrou (ME). USA kaotas maailmameistrile 48 ja Saksamaa 49 sekundiga. Esimese kuue hulka mahtusid veel Itaalia, Šveits […]

25.- 29. augustini toimuvad Itaalias Val di Soles Mercedes-Benz UCI maastikuratta maailmameistrivõistlused. Sel aastal esimest korda selgitatakse välja maailmameistrid kuuel alal, lisandunud on maastikuratta lühirada. Kolmapäeval 25. augustil algab MM meeskondliku teatesõiduga, millele järgnevad neljapäeval 26. augustil juunioride maastikukrossi sõidud ja lühiraja XCC võistlus, kus teeb avastardi 🇪🇪Janika Lõiv kl 18:00. E-MTB ja Four-Cross on kavas […]

Pühapäeval peeti Narva Äkkeküla spordikeskuse nelja kilomeetri pikkusel tehnilisel XCO ringil Husqvarna Eesti olümpiakrossi karikasarja V etapp, kus meeste eliitklassis võidutses ajaga 1:19.02 Eesti meistri särgis sõitev Martin Loo.    Teise ja kolmanda koha pälvisid põhisõidus Imre Ojavere (1:24.54) ja Margus Malva (1:27.26). Mõlemad on CC Rota Mobilis rattaklubi esindajad.   “Rada oli saanud juurde […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X