Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


September 1, 2021MaastikMaratonUudised

Sel laupäeval peetakse Bosch Eesti maastikurattasarja viimane etapp, 24. Tallinna rattamaraton. Seoses uute piirangutega saavad rattamaratonil osaleda vaid oma nakkusohutust tõendavad isikud.   24. Tallinna rattamaratoni peakorraldaja Raivar Vaheri sõnul on end võistlusele kirja pannud juba üle 850 ratturi, keda tervitab eelmisest aastat tuttav rada. „Rada on täpselt sama, mis möödunud aastal ehk eelmisel aastal […]

August 29, 2021DownhillMaastikUudised

Itaalias Val di Soles teenis karjääri neljanda MM-tiitli 39-aastane Lõuna-Aafrika mäestlaskuja Greg Minnaar. Eesti valitsev meister Robert Johanson sai debüütvõistlusel 53. koha. Minnaar võidutses ajaga 3.28,963, edestades prantslast Benoit Coulangest 0,227 ja austraallast Troy Brosnani 0,441 sekundiga. Esimest aastat eliitklassi meeste seas võistlev Robert Johanson kaotas võitjale 22,836 sekundiga. “Ratas töötas ideaalselt, liinid olid kõik […]

August 28, 2021MaastikMaratonUudised

Hawaii Express Estonian Cupi kuuendal etapil, 22. Jõulumäe rattamaratonil võidutsesid Martin Loo ja Janelle Uibokand. Tartlanna tõusis naiste arvestuses ka uueks üldliidriks. Meeste seas jätkab kokkuvõttes esimesena Gert Jõeäär. 60-kilomeetrisel Grand Prix põhidistantsil ei saanud keegi vastu Martin Loole, kes pälvis esikoha ajaga kaks tundi, seitse minutit ja 42 sekundit. RedBike Teami ratturiga sõitis pikalt […]

Janika Lõiv sai Itaalias Val di Soles peetavatel maailmameistrivõistlustel olümpiakrossis 16. koha. Maailmameistriks krooniti inglanna Evie Richards ajaga 1:23.52. Teise koha pälvis hollandlanna Anne Terpstra (+1.03) ja kolmanda šveitslanna Sina Frei (+1.08). Olümpiavõitja Jolanda Neff (+1.47) pidi leppima neljanda ja tiitlikaitsja Pauline Ferrand Prevot (+2.35) kuuenda kohaga. Lõiv kaotas võitjale viie minuti ja 57 sekundiga. […]

Val di Soles jätkuvatel maastikuratturite maailmameistrivõistlustel krooniti E-MTB sõidus võitjateks prantslane Jerome Gilloux ja šveitslanna Nicole Goeldi. Gilloux (51.44) edetas 16,66-kilomeetrise võistlusmaa järel kaasmaalast Hugo Pigeoni 18 sekundiga ja ameeriklast Christopher Blevinst, kes võitis neljapäeval lühirajasõidu, ühe minuti ja 11 sekundiga. Kokku sai tulemuse kirja 35 meest. Naiste seas teenis Goeldi maailmameistritiitli ajaga 49.24. Pjedestaali […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X