Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


October 24, 2021MaastikMaratonUudised

Eestlased Rain Lond ja Argo Rohtmets teenisid Lõuna-Aafrika Vabariigis peetud kaheksapäevasel maailma mainekamal mitmepäevasõidul Absa Cape Epic kokkuvõttes kolmanda koha. Viimasel 68-kilomeetrisel etapil jõudsid Rattabaasi tiimi esindanud Lond ja Rohtmets finišisse teisel kohal, kaotades Craig Uriale ja Andrew Duvenagele kolme minuti ja 51 sekundiga. Kolmanda koha said Roland Müller ja Andre Bachmann (+5.31). Kokkuvõttes said […]

Haapsalu raudteejaama vahetus läheduses peetud Tandem Kaubandus Eesti meistrivõistlustel cyclo-crossis olid absoluutarvestuses parimad Laura Lizette Sander (Pärnu Kalev Spordikool) ja Rait Ärm (Equipe cycliste Groupama-FDJ). 2,7-kilomeetrisele ringile lähetati koos naisjuuniorid, kuni 23-aastased naised, eliitklassi naised ja naisseeniorid. Absoluutarvestuses pälvis kuueringilisel võistlusel esikoha juba võistluse algfaasis oma teed läinud Laura Lizette Sander ajaga 48 minutit ja […]

October 22, 2021MaastikMaratonUudised

Lõuna-Aafrika Vabariigis peetaval maailma mainekamal maastikuratturite mitmepäevasõidul Absa Cape Epic pälvisid eestlased Rain Lond ja Argo Rohtmets 84-kilomeetrisel viiendal etapil masters klassis neljanda koha, kuid jätkavad üldarvestuses kolmandal positsioonil. Viies etapp oli küll eelnevatest päevadest lühem, kuid järsud tõusud panid ratturid parajalt proovile. Kokku kogunes 2900 tõusumeetrit. Lond ja Rohtmets (5:01.54) jõudsid seekord finišisse neljandal […]

October 21, 2021MaastikMaratonUudised

Eestlased Rain Lond ja Argo Rohtmets saavutasid Lõuna-Aafrika Vabariigis toimuval maailma kõige mainekama mitmepäevasõidu Absa Cape Epicu neljandal etapil masters klassis teise koha. Lond ja Rohtmets lõpetasid 73-kilomeetrise etapi ajaga kolm tundi, 14 minutit ja 33,5 sekundit, mis andis neile Craig Uria ja Andrew Duvenage järel teise koha. Kaotust esimestele kogunes viis minutit ja 46,6 […]

Tandem Kaubandus Eesti meistrivõistlustel cyclo-crossis mullused eliitklassi tiitlikaitsjad ei osale, mis annab 23. oktoobril Haapsalus võimaluse uutel ratturitel sinimustvalge meistrisärk järgnevaks aastaks selga saada. Kui mullu pälvis Eesti meistri tiitli Martin Loo Kirill Tarassovi ja Gert Kivistiku ees, siis tänavu on kahvatumat värvi medalid võitnud meestel võimaldus heidelda kulla eest omavahel. Lisaks pakuvad neile konkurentsi […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X