Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


Oktoobris tõmmati traditsiooniliselt joon alla maantee- ja maastikuhooajale, peeti trekisõidu tiitlivõistlused ning alustati cyclo-crossi võistlustega. Maastikumaratonisõitjate hooaja tippsündmus, maailmameistrivõistlused sõideti seekord Itaalias Elba saarel. Peeter Pruus pälvis eliitklassi meeste seas 22. ning Greete Steinburg ja Janelle Uibokand naiste hulgas vastavalt 25. ja 29. koha. Steinburg lõpetas hooaja Prantsusmaal UCI maastikumaratonide sarja kuuluval etapil Roc D’azuris neljanda kohaga, Pruus startis veel Lõuna-Aafrika Vabariigis peetud maailma […]

Maaris Meier võitis Portugalis Sao Bras de Alportel’is peetud enduro karikasarja viimase etapi ja ühtlasi pälvis eestlanna esikoha kokkuvõttes. Meieri võiduajaks oli neljandal etapil 21.02,690, edestades Anja Hovorkat 0,938 ja Sophie Bagnalli 9,125 sekundiga. „Terve nädalavahetuse olid väga tuulised ja vihmased ilmastikuolud. See tegi ka sõidu kõigi jaoks raskemaks,“ rääkis Meier. „Suutsin teha ilma suuremate […]

Rakkes peetud RMW Transport CX karikasarja viiendal etapil näitas head minekut Frank Aron Ragilo, kes võitis kolmanda etapi järjest. Naiste seas pälvis esikoha Elisabeth Ebras (Kalevi Jalgrattakool). Ragilo edestas üheksa sekundiga Joosep Mesit (Peloton) ja 22 sekundiga Markus Mäeuibot. Ebrasele kaotas rohkem kui pool minutit Laura Lizette Sander (Pärnu Kalev Spordikool) ja minutiga Elina Tasane […]

October 29, 2021MaastikMaratonUudised

Peeter Pruus lõpetas hooaja Araabia Ühendemiraatides peetud võistlusel Hero Dubai, kus pälvis Tšehhi ratturi Martin Stošeki järel teise koha. Pjedestaalile mahtus ka sakslasest maailmameister Andreas Seewald. „Olin üsna motiveeritud. Tahtsin hooaja ilusal noodil lõpetada. Viimasel ajal on olnud palju ebaõnne ja sestap polnud ma nende vendade vastu väga enesekindel. Mõtlesin, et mis siin ikka kaotada […]

Hollandis Drenthes 6.-7. novembrini toimuvatel Euroopa meistrivõistlustel cyclo-crossis osaleb seitsmeliikmeline Eesti koondis. Drenthe regioonis asuvale prügimäele, millel nimeks Col du Vam ehk Vamberg, ehitatud 2,6-kilomeetrisel rajal selgitatakse cyclo-crossi Euroopa meistrid eliitklassides, kuni 23-aastaste ja juuniorite seas. Laupäeval, 6. novembril asuvad võistlustulle naisjuuniorid (sõidu pikkus ligi 40 minutit), kuni 23-aastased mehed (50 min) ja eliitnaised. Eesti […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X