Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


December 1, 2021MaanteeMaastikUudised

Eesti Olümpiakomitee avas kolmapäeval „Aasta sportlane 2021“ rahvahääletuse. Oma soosikute poolt aasta meessportlase, aasta naissportlase, aasta võistkonna ja aasta treeneri valimisel saab hääletada aadressil aastasportlane.eok.ee. Eesti Olümpiakomitee peasekretär Siim Suklese sõnul on keerulisele ajale vaatamata olnud Eesti sportlased rahvusvaheliselt edukad. „Usun, et konkurents aasta sportlase tiitlile kujuneb huvitavaks ja emotsionaalseks ning kindlaid võitjaid ette ennustada […]

Karmen valiti teist aastat järjest Eesti parimaks jalgratturite treeneriks. Videointervjuus meenutab Karmen, kuidas koroonaviiruse pandeemia algul tuli Janika Lõivul ette palju huvitavaid seiklusi. Näiteks ühel treeningul tuli suisa politsei eest spurte koduväravani teha.   “Kõige vastuolulisemad, huvitavamad või põnevamad näited tulevad koroonaajast, kui Hispaanias oli täielik lockdown. Raadius, kus sportlased võisid liikuda, oli viis kilomeetrit […]

Eesti valitsev olümpiakrossi Eesti meister Janika Lõiv pidas eile oma 32. sünnipäeva. Novembri keskel tunnustati teda kolmandat aastat järjest Eesti parima naisratturi tiitliga, mis tähendab maastikuratturi jaoks väga palju. „Oli märgiline OM-aasta ja just sellel aastal saada seda tiitlit uuesti on minu jaoks suur tunnustus. Võtan selle väga hea meelega vastu ja loodan, et see […]

November 29, 2021Cyclo crossMaastikUudised

Prantsusmaal Besanconis jätkunud cyclo-crossi MK-sarja etapil võidutsesid Eli Iserbyt (Pauwels Sauzen—Bingoal) ja Lucinda Brand (Baloise Trek Lions). Tänavu juba 12. võidu teeninud Iserbyt (1:03.47) edestas viimasel ringil kukkunud Toon Aertsi (Baloise Trek Lions) kümne ning esmakordselt MK-sarjas pjedestaalile jõudnud kuni 23-aastaste maailmameistrit Pim Ronhaari (Baloise Trek Lions) ühe minuti ja 44 sekundiga. MK-sarja liidril tuli […]

November 26, 2021Cyclo crossMaastikUudised

Cyclo-crossi MK-sarja etapp Val di Soles peetakse lumel, et veenda Rahvusvahelist Olümpiakomiteed (ROK) võistluse sobivuses taliolümpiamängudele.  Eliitmeeste ja -naiste võistlused peetakse pühapäeval, 13. detsembril Vermiglio suusakeskuses, mis asub 1261 meetri kõrgusel merepinnast. Kuigi Põhja-Euroopas on aeg-ajalt lumi ja jää võistlejaid üllatanud, siis seekord kavandatakse rajale spetsiaalsed lumelõigud. Kui talv juhtub Alpidesse aga varem saabuma, toimub […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X