Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


Novembrikuus oli aeg kokkuvõtteid teha ja heita hetkeks pilk tagasi möödunud hooajale. Eesti jalgrattasport areneb hoogsalt, seda näitavad nii järjest suurenevad rahvusvahelistel võistlustel osalevad Eesti koondised kui head tulemused. Rein Taaramäest sai teine eestlane, kes suurtuuril liidrisärki on kandnud. Kui Jaan Kirsipuu sõitis 1999. aastal kuus päeva Tour de France’i kollases, siis Taaramäe tänavu hoopis […]

Suurbritannias Trinity Parkis toimunud seeniorite cyclo-crossi maailmameistrivõistlustel pälvis 35-39-aastaste naiste seas kolmanda koha Sille Puhu. Esikoha teenis sakslanna Cindy Törber ajaga 58.30. Hõbemedali pälvis inglanna Katy Simcock (58.57) ja pronksi Sille Puhu (59.53). „Sõit algas minu jaoks väga soodsalt positsioonilt – startisin number „2“ seljal, mis tähendas, et sain esireas teisena koha valida. Start läks […]

Belgias Boomis toimunud cyclo-crossi sarja Superprestige etapil tegi hooaja avavõistluse Wout van Aert (Jumbo-Visma), kes väga poristes tingimustes pani oma võimu ülekaalukalt maksma. Naiste seas oli parim valitsev maailmameister Lucinda Brand (Baloise Trek Lions). Belgia cyclo-crossi meister Van Aert (56.29) edestas finišis kaasmaalast Toon Aertsi (Baloise Trek Lions) ühe minuti ja 40 sekundiga ning valitsevat […]

Anna oma hääl Tallinna kaasava eelarve hääletusel ja naudi uusi rattaspordivõimalusi oma kodukohas! Kes saab hääletada? Kaasava eelarve ideede hääletusel saab osaleda vähemalt 14-aastane isik, kelle rahvastikuregistrijärgne elukoht on Tallinn. Iga hääletusel osaleja saab hääletada kuni kahe endale meelepärase idee poolt oma elukohajärgses linnaosas. Kuidas saab hääletada? Hääletamine avatakse esimesel hääletuspäeval ning toimub digitaalselt keskkonna […]

Laupäeval asuvad Suurbritannias Trinity Parkis seeniorite cyclo-crossi maailmameistrivõistlustel stardijoonele neli eestlast.  Kell 9 antakse start 35-54-aastastele naistele, kelle võistluse pikkus on 50 minutit. Eestlannadest asuvad medalijahile Tatjana Dobolina (35-39), NSen1 klassi Eesti meister Sille Puhu (35-39) ja NSen2 klassi Eesti meister Maris Kaarjärv (45-49). Sama päeva lõunal kell 12.15 asub võistlustulle MSen2 Eesti meister Magnus […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X