Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


January 15, 2022MaastikMaratonUudised

2016. aastal maastikumaratonis Euroopa meistriks kroonitud ning kolmel korral samal distsipliinil Eesti meistriks tulnud Peeter Pruus sõlmis uueks hooajaks lepingu Hispaania klubiga Buff MTB Team. „Olen juba mõned aastad mõelnud suuremasse klubisse saamisest,“ rääkis siiani Itaalia tiimis Torpado-Südtirol-International pedaalinud Pruus. „Tundsin ise Buff MTB Teami vastu huvi ning ajasin suve algusest vaikselt asju. Kokkuleppele jõudsime […]

Kuigi uueks hooajaks on ettevalmistusperiood alanud ning mitmed Eesti profiratturid on kilomeetreid kogunud juba ka koduklubide treeninglaagrites, siis detsembris märgati ja tunnustati meie paremaid ka riiklikul tasandil. Eesti Olümpiakomitee pidulikul auhinnagalal „Spordiaasta Tähed 2021“ pälvis Rein Taaramäe parima meessportlase kategoorias kolmanda ning Madis Mihkels parima noorsportlase kategoorias kuuenda koha. Lisaks pälvis tunnustuse MTÜ Jalgrattklubi Paralepa. Detsembri alguses kutsuti Viljandi Rattaklubi ratturid Elina Tasane ja Kristel […]

Hollandis Hulstis toimunud cyclo-rossi maailma karika sarja etapil teenis Tom Pidcock (Ineos Grenadiers) oma teise MK-etapivõidu eliitklassi ratturite arvestuses. Naistest jätkas domineerimist valitsev maailmameister Lucinda Brand (Baloise Trek Lions). Pidcocki võiduajaks oli üks tund, kolm minutit ja 49 sekundit. Ta edestas belglast Eli Iserbyti (Pauwels Sauzen – Bingoal) 12 ja valitsevat Euroopa meistrit Lars van […]

December 30, 2021MaanteeMaastikUudised

Eesti Olümpiakomitee pidulikul auhinnagalal  „Spordiaasta Tähed 2021“ Alexela kontserdimajas kuulutati aasta sportlase auhinna laureaatideks tõkkejooksja Rasmus Mägi ja epeevehkleja Katrina Lehis, aasta treeneri Kristjani võitis vehklemistreener Kaido Kaaberma ning aasta võistkonna tiitli teenis Tokyo olümpiavõitjaks tulnud epeenaiskond. Meessportlaste kategoorias kogus Mägi maksimumi ehk 15 punkti, pälvides esikoha nii rahvahääletusel kui ka spordiajakirjanike ja alaliitude pingereas. Teise […]

December 26, 2021Cyclo crossMaastikUudised

Belgias Dendermondes toimunud cyclo-crossi MK-sarja 12. etapil võidutsesid Wout Van Aert (Team Jumbo-Visma) ja Lucinda Brand (Baloise Trek Lions). Van Aert edestas kodupubliku rõõmuks valitsevat maailmameistrit Mathieu van der Poeli (Alpecin-Fenix) 49 sekundiga. Hollandlane tegi seejuures tänavu esimese stardi. Kolmanda koha sai belglane Toon Aerts (+1.18; Baloise Trek Lions). Kuue parema hulka mahtusid veel belglased […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X