Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


February 10, 2022MaastikUudised

Eesti maastikuratturid Janika Lõiv (KMC Orbea) ja Peeter Pruus (Buff – Megamo Team) tegid hooaja esimese stardi Hispaania mitmepäevasõidul Mediterranean Epic (UCI HC). 29-kilomeetrisel avaetapil sai Lõiv eliitklassi naiste seas neljanda ja Pruus eliitklassi meeste hulgas 26. koha. Avaetapil startisid ratturid eraldistardist ning täiega tuli sõita esimesed 19 kilomeetrit Antenas Oropesa del Mar nime kandva […]

February 7, 2022MaanteeMaastikUudised

Meie e- poes on tänasest võimalik soetada piiratud koguses Eesti koondise rattariideid, nii maanteele kui maastikule, lisaks aksessuaarid. Valikus on eelmise hooaja riideid nii naistele kui meestele, erinevates suurustes. Moomoo rattariided on valminud kogenud meistrite käsitööna parimatest kangastest, mida kaunistab Eesti disain. E – poe valikuga saad tutvuda siin: https://iseteenindus.ejl.ee/et/e-pood

Rege rauta suvel, vankrit talvel. Kui kodune võistluskalender algab 19. veebruaril 49. Elva talikrossiga, siis maantee- ja maastikuratturid on nii Euroopas kui mujal maailmas juba võistlemisega alustanud. Eesti maanteeratturitest astus esimesena võistlustulle Markus Pajur (Arkea Samsic), kes pälvis Hispaanias toimunud ühepäevasõidul 30. koha. Maastikuratturitest on esimesed võistluskilomeetrid kogunud Greete Steinburg, kes lõpetas nelja päeva pikkuse Costa Blanca Bike […]

January 31, 2022MaastikMaratonUudised

Eesti maastikurattur Greete Steinburg (MTB Pro Merchandising) alustas hooaega Hispaanias nelja päeva pikkusel mitmepäevasõidul Costa Blanca Bike Race, kus teenis eliitnaiste konkurentsis neljanda koha. Maastikumaratonide maailma edetabelis kuuendat kohta hoidev Steinburg lõpetas 40-kilomeetrise avaetapi neljandal positsioonil ajaga 2:21.29. Liidrisärgi teenis selga Hildegunn Gjertrud Hovdenak (Molde ck; 2:16.58), alistades Solenne Billouini (SCO Angers Cyclisme; 2:17.57) ja […]

Ameerika Ühendriikides Fayetteville’is toimunud cyclo-crossi maailmameistrivõistlustel pälvis esikoha Tom Pidcock, kellest sai esimene Suurbritannia rattur, kes MM-il sel distsipliinil on võidutsenud. Ainsa eestlasena võistlustules olnud Jarno Trey võeti võistluselt maha kõrvalise abi tõttu.   22-aastane Pidcock pälvis üheksaringilisel võidusõidul esikoha ajaga 1:00.36, edestades 30 sekundiga valitsevat Euroopa meistrit Lars van der Haari ja 32 sekundiga […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X