Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


March 12, 2022MaastikUudisedXCO

Itaalias sõidetud olümpiakrossi võistlusel Coppa citta di Albenga pälvis valitsev Eesti meister Janika Lõiv (KMC – Orbea) 7. koha. Viieringilise sõidu võitis šveitslanna Sina Frei (Specialized Factory Racing) ajaga 1:12.58. Põneva lõpuheitluse pidas ta finišis maha kaasmaalanna Allessandra Kelleriga (Thömus Maxon), keda edestas lõpuks vaid ühe sekundiga. Kolmanda koha teenis kodupubliku rõõmuks Eva Lechner (Trinx […]

EJL-i seisukoht seoses sõjaolukorraga Ukrainas / Position of Estonian Cyclists Union regarding the war situation in Ukraine Eesti Jalgratturite Liit mõistab hukka Venemaa ja Valgevene valitsuste agressiooni ning olümpiarahu eiramise, millest lähtuvalt on kujunenud järgnev hoiak: Venemaa või Valgevene rahvuslikud koondised/klubid ei tohi osa võtta ühestki EJL-i kalendrivõistlusest. Kõigi Venemaa ja Valgevenega seotud embleemide, nimede, […]

Portugali olümpiakrossi karikasarja avaetapil pälvis Maaris Meier viienda koha. Sõidu võitis Ana Santos. Santose võiduajaks oli 1:29.30. Pjedestaalile mahtusid veel Joana Monteiro (1:33.06) ja Lucia Gomez Andreu (1:34.41). Meier jõudis finišisse ajaga 1:36.25. „Stardist ei saanud ma just kõige paremini ära, aga esimese pikema tõusuga jõudsin kuuendale positsioonile,“ rääkis Meier. „Ringi lõpuosas oli ühel laskumisel […]

Nordic Cycling, kuhu kuuluvad Taani, Eesti, Soome, Islandi, Läti, Leedu, Norra ja Rootsi jalgratturite liidud, saatis Euroopa Jalgratturite Liidule (UEC) avaliku pöördumise, paludes rahvusvahelist kriisiolukorda arvestades eemaldada organisatsiooni ametipostidelt Venemaa ja Valgevene ametnikud. Nordic Cyclingu pöördumist toetavad samuti Austria, Belgia, Hollandi ja Poola jalgratturite liidud. Allpool on pöördumine tõlgitud täies mahus: Head UEC korralduskomitee liikmed, […]

Euroopa Jalgratturite Liit (UEC) on teadlik, et paljud Ukraina sportlased on sunnitud kriisiajal kodumaalt lahkuma ja otsivad varjupaika teistes riikides, sestap alustas UEC toetuste kogumist nende abistamiseks. „UEC Solidarity & Unity AID for Ukrainan Cycling“ nime kandva korjanduse eesmärk on toetada ja abistada Andry Grivko juhitavat alaliitu ja noorsportlasi, kes sellisesse äärmiselt keerulisse olukorda on […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X