Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


Eesti mäestlaskuja Robert Johanson pälvis Euroopa karikaetapil Horvaatias Losinjis 11. koha, mis on Eesti eliitmeeste läbi aegade parim tulemus.   20-aastane Johanson sai eliitmeeste superfinaalis ajaks 2.28,771. Esikoht läks Sloveeniasse, kui Luka Berginc sõitis välja päeva kiireima aja 2.21,059.   „Esimestel päevadel sadas vihma, aga iga päevaga läks ilm ilusamaks ja täna oli korralik päike, […]

Hispaanias Cambrilsis (27.03.2022) sõidetud maastikumaratonil Scott Marathon BTT (C2) pälvis Peeter Pruus (Buff Megamo Team) meeskonnakaaslasega kaksikvõidu. Pruus ületas finišijoone meeskonnakaaslase Guillem Cassu Cantini (3:14.39) selja taga, edestades kolmanda koha teeninud Oliver Aviles Gilaberti kahe minuti ja 15 sekundiga. „Tunne oli algusest peale hea ning läksin rajale võidumõtetega. Esimesed 14 kilomeetrit oli kiire ja pigem […]

Rahvusvaheline Jalgratturite Liit (UCI) teatas, et koostöös Havas Spordi ja Fanprime’iga käivitati fännipreemiate programm, mis on leitav platvormilt My World of Cycling. Uues fännikeskkonnas on võimalik võita enneolematuid auhindu nagu näiteks allkirjastatud mälestusesemeid, VIP-pääsmeid UCI üritustele, eksklusiivseid pakkumisi erinevatelt UCI partneritelt ja muid kogemusi, mida raha eest ei ole võimalik osta. Ühel õnnelikul rattafännil on […]

March 28, 2022MaastikMaratonUudised

Maailma mainekamal maastikuratturite mitmepäevasõidul Absa Cape Epic pälvis esikoha Speed Company Racing tiimi esindanud duo Georg Egger – Lukas Baum. Parimad naised olid Haley Batten ja Sofia Gomez Villafane (NinetyOne-Songo-Specialized). Kaheksa päeva kokkuvõttes edestasid Egger ja Baum teise koha pälvinud Andreas Seewaldi ja Martin Stošeki (Canyon Northwave MTB) kolme minuti ja kahe sekundiga. Kolmanda koha […]

Vila de Melgacos toimunud Portugali maastikumaratonide karikasarja esimesel etapil teenis kolmanda koha Maaris Meier. Eesti valitsev meister Janelle Uibokand lõpetas viiendal positsioonil. 54-kilomeetrisel distantsil sõidetud maratoni võitis kohalike rõõmuks Portugali meister Melissa Maia ajaga 2:53.16. Teise koha teenis tema kaasmaalanna Joana Monteiro (+9.27) ja kolmanda Meier (+10.22). Seejuures edestas eestlanna viie sekundiga neljanda kohaga leppima […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X