Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


Brasiilias toimunud maastikuratturite hooaja esimesel MK-etapil võidutsesid austraallanna Rebecca McConnell ja Nino Schurter. Valitsev Eesti meister Janika Lõiv sai 20. koha.  30-aastane McConnel teenis karjääri esimese MK-etapivõidu ajaga üks tund, 29 minutit ja 41 sekundit. Varasemalt on austraallanna jõudnud kolmel korral teise kohani. Neist dramaatilisem võidust ilma jäämine oli mullu viimasel MK-etapil Ameerika Ühendriikides Snowshoes, […]

Maastikuratturite MK-hooaeg algas esmakordselt Brasiilias. Reedel sõidetud lühirajasõidus (XCC) võidutsesid Pauline Ferrand Prevot (BMC MTB Racing) ja Alan Hatherly (Cannondale Factory Team). Janika Lõiv (KMC-Orbea) sai 17. koha. Ferrand Prevot (19.55) alistas tihedas lõpuheitluses vaid ühe sekundiga austerlanna Laura Stiggeri (Specialized Factory Racing) ja inglanna Evie Richardsi (Trek Factory Racing XC). Lõiv jäi võitjast maha […]

April 8, 2022MaastikUudisedXCO

Janika Lõiv alustab täna MK karusellil Brasiilias, esmakordselt koos oma uue tiimiga Team KMC ORBEA. Janikal on viimased päevad olnud tegusad, millest osaliselt kulus kohanemisele. Pikast lennust saadud lennuväsimus ja kuum ning niiske kliima vajasid harjumist. Saabumise järgselt juba järgmisel päeval oli esimene rajaproov ja ka soojendusvõistlus, mille kohta saab lugeda siit Lõiv sai Brasiilia […]

26-29. aprillil toimub Kuremaal (Jõgeva, Soomevere tee 8) üle-eestiline klubide ühine kevadlaager Laagrisse on oodatud tüdrukud ja poisid vanuses 8 – 16 eluaastat. Treeneritele toimuvad teoreetilised ja praktilised koolitused EKR 3-5 tasemele kokku 20 akh. Laagri eesmärgiks on kaasata võimalikult palju noori sportlaseid ja treenereid Eestimaalt, et edendada koostööd klubide vahel, ning ühiselt koos treenida. […]

Kevad juba piilub – soojakraadid tulevad ja siis jälle lähevad, kord paistab päike ja siis sajab jälle lund, ent loodus on kohe-kohe ärkamas. Meie tippratturid on kevadlaagritest naasnud ja tiirlevad juba hoogsalt võistluskarussellil ning on näidanud ka maailmatasemel tulemusi. Mäestlaskuja Robert Johanson on talvega suure sammu edasi astunud ning sõitis Euroopa karikasarja avaetapil eestlaste läbi aegade kõrgeima […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X