Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


April 14, 2022MaastikMaratonUudised

Maastikuratturid Peeter Pruus ja Mari-Liis Mõttus alustasid Hispaanias nelja päeva pikkust Volcati mitmepäevasõitu vastavalt viienda ja üheksanda kohaga. Avaetapil tuli ratturidel Igualada teedel sõita 900 tõusumeetriga 40 kilomeetrit. Esimese koha pälvis Pruusi meeskonnakaaslane Hans Becking ajaga 1:35.19. Teise ja kolmanda koha jagasid finišiheitluses omavahel Francesco Failli (+1.53,5) ja Marc Stutsmann (+1.53,7). Pruus kaotas võitjale kahe […]

Nädalavahetusel peeti Viimsis Team Rattapood Cup/Kalevi Jalgrattakooli mägirattasarja avaetapp. Eliitklassides võidutsesid Elisabeth Ebras (KJK) ja Armin Pilv. Eliitklassi naised võistlesid 12-kilomeetrisel distantsil. Ebrase võiduajaks oli üks tund ja 54,1 sekundit. Teise koha sai Liisa Ehrberg (Velohunt Proteam; +15,1) ja kolmanda Annabrit Prants (KJK; -1 ring). Eliitmehed sõitsid 16 kilomeetrit ning Pilve ajaks mõõdeti üks tund, […]

Eesti valitsev maastikumaratoni meister Janelle Uibokand osales nädalavahetusel Portugalis regionaalse karikasarja võistlusel, kus pälvis esikoha. Ringidel sõidetud 22-kilomeetrise võistlusmaa läbis Uibokand ajaga üks tund ja üheksa minutit. „Võistlejad olid jagatud kahte starti ja mina alustasin esimeses. Esmalt lasti rajale M16 klassi võistlejad, seejärel seeniorid ja lõpuks naised. Alustasin pigem rahulikult, sest ma ei jõudnud ajakava […]

April 11, 2022TeatedUudisedXCO

Husqvarna olümpiakrossi karikasarja korraldajad kutsuvad treeningpäevadele!  Treeningpäevadele  26.-28. aprill Ida- ja Lääne-Virumaal oodatakse lapsi ja noori (M/N12-16), kes on juba omandatud maastikurattasõidu oskuseid ning sõitnud ka XCO-radadel. Laagrisse on planeeritud kolm rattatrenni erinevatel XCO-radadel, juhendajateks on oma ala tipptegijad ning lisaks toimub ka paar põnevat ühisüritust. Äkke rajal – Vova Põleva Kivi rajal – Taavi […]

April 11, 2022MaanteeMaastikUudised

2022. aasta esimeseks pooleks jagas Kultuuriministeerium riiklikke spordistipendiume 75 sportlasele kogusummas 67 500 eurot. Stipendiume jagatakse kaks korda aastas, et stimuleerida sportlikke tipptulemusi. Eesti jalgratturitest pälvisid stipendiumi Janika Lõiv, Madis Mihkels ja Romet Pajur.  Spordistipendiumide määramisel arvestatakse eelkõige olümpiaalade rahvusvahelistel tiitli- ja suurvõistlustel saavutatud tulemusi, vastava spordialaliidu seisukohti ning sportlase professionaalset suhtumist püstitatud eesmärkide realiseerimisse. […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X