Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


April 19, 2022MaastikMaratonUudised

Horvaatias alanud UCI maastikumaratonide sarja kuuluval viie päeva pikkusel mitmepäevasõidul 4 Islands Stage Race pälvisid Peeter Pruus (Buff Megamo) ja Greete Steinburg (MTB Pro Merchandising Racing) koos oma paarilistega kolmandad kohad. Maaris Meier ja Liisa Ehrberg (MTBcamps) on proloogi järel viiendad. Mitmepäevasõit algas lühikese ja intensiivse proloogiga. 13 kilomeetri jooksul tuli ronida 300 tõusumeetrit. Meeste […]

April 18, 2022MaastikMaratonUudised

Lätis Tukumsis toimunud MTB Maratons sarja esimesel etapil pälvis Eesti valitsev maastikumaratoni meister Janelle Uibokand esimese koha. Uibokandi võiduajaks oli 50-kilomeetrisel distantsil kaks tundi, 12 minutit ja 57 sekundit. Pjedestaali madalamatele astmetele pääsesid Evelina Ermane-Marcenko (2:19.59) ja Zane Kelpe (2:23.51). „Kuigi saabusin alles sel nädalal Portugalist kodumaale, otsustasin nädalavahetusel ikkagi juba võistelda. Kuigi ilm oli […]

Peeter Pruus sai Hispaanias toimunud Volcati mitmepäevasõidu neljandal etapil 15. koha, mis langetas eestlase kokkuvõttes viiendale kohale. Viimasel etapil võidutses Pirmin Eisenbarth aga 1:34.33,3, edestades Xavier Ariza Garciat 0,2 ja Alexey Medvedevi 0,4 sekundiga. Pruus kaotas võitjale ühe minuti ja 41,1 sekundiga. “Soojendus läks plaanipäraselt ja tunne oli normaalne ning võistluse alguses oli tempo mõistlik, […]

Hispaanias jätkuval maastikuratturite mitmepäevasõidul Volcat pälvis Peeter Pruus kolmandal, 40-kilomeetrisel etapil esikoha. Üldarvestuses jätkab eestlane kolmandal positsioonil. Pruusi võiduajaks oli kaks tundi, 31 minutit ja 18,9 sekundit. Finišis edestas eestlane Xavier Ariza Garciat ja Alexey Medvedevi. Pruusi etapivõiduni aidanud meeskonnakaaslane Hans Becking, kes sõidab ühtlasi velotuuri liidrisärgis, sai finišis üheksanda koha. „Algus võeti suhteliselt rahulikult. […]

Hispaanias jätkuval maastikuratturite Volcati mitmepäevasõidu teisel etapil sai Peeter Pruus viienda koha. Mari-Liis Mõttus jättis võistluse pooleli. Pruus finišeeris 66-kilomeetrisel etapil esimeses viieliikmelises grupis, kus tuli tunnistada Aleksei Medvedevi, Riccardo Chiarini, Marc Stutsmanni ja meeskonnakaaslase Hans Beckingi paremust. “Tunne oli üpris okei. Püüdsin pidevalt grupi eesotsas püsida. Sõitsin trennis selle etapi läbi ka, seega teadsin, […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X