Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


April 30, 2022MaastikMaratonUudised

Greete Steinburg pälvis Itaalias Riva del Gardas toimunud Bike Festival maratonil 4. koha. Pika ajalooga maastikurattavõistlusel sõideti 83 kilomeetrit, mille jooksul kogunes ligi 3500 tõusumeetrit. “Start oli kell 7:30 hommikul ning võistlema oli tulnud väga palju harrastajaid. Väga palju erinevaid distantse startis koos, et kõik ikka normaalsel ajal finišisse jõuaksid,” rääkis Steinburg, kes ise oli […]

April 27, 2022MaastikMaratonUudised

Sarja avastart antakse 7. mail Viljandis, kokku on sarjas sellel hooajal seitse erinevat etappi. Igal etapil on kavas ca 50 km pikkune põhisõit, ca 20 km pikkune poolmaraton ja ilma ajavõtuta lastesõidud. Lisaks on kahel etapil kavas ka nõudlikum ja pikem XXL-sõit. „Hetkel kulgeb kõik plaanipäraselt ning oleme optimistlikud, et nii ka jääb,” rõõmustas sarja […]

Teisipäevast neljapäevani vältav klubideülene noorte tehnikalaager toimub Ida- ja Lääne-Virumaal, mille idee autoriks on Husqvarna olümpiakrossi karikasarja korraldajad. Treeningpäevadel, mille vastu oli suur huvi, osalevad 12-16-aastased lapsed ja noored. Laagris treenitakse erinevatel XCO ehk olümpiakrossi distsipliini radadel. Juhendajateks on oma ala tipptegijad ning lisaks toimuvad põnevad ühisüritused. Teisipäeval treeniti Äkkes, kolmapäeval Põleva Kivi rajal Kiviõlis […]

April 27, 2022MaanteeMaastikUudised

Teisipäevast reedeni toimub Kuremaal üle-eestiline klubide ühine kevadlaager, kuhu on kogunenud tüdrukud ja poisid vanuses 8-16 elusaastat. Lisaks osalevad laagris erinevate klubide treenerid, kellele peetakse teoreetilisi ja praktilisi koolitusi EKR 3-5 tasemel. Laagri eesmärgiks on kaasata võimalikult palju noori sportlaseid ja treenereid Eestimaalt, et edendada koostööd klubide vahel, ning ühiselt koos treenida. M/N12 ja nooremad ratturid […]

Husqvarna Eesti olümpiakrossi karikasarja II etapil Keila Terviseradadel võidutsesid eliitklassides Mari-Liis Mõttus ja Kirill Tarassov. Lisaks täiskasvanutele osales pealinna külje all toimunud võistlusel palju noori. Sarja uustulnuka, Keila XCO raja planeerimisel oli üheks peamiseks eesmärgiks teha noorematele osalejatele sobiva raskustasemega rada ning teiseks eesmärgiks oli teha trass, mis on kaasaelajatele hästi jälgitav. Eesti noored tulevikulootused […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X