Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


Saksamaal Albstadtis sõidetaval maastikuratturite maailma karika sarja teisel etapil sai Janika Lõiv lühirajasõidus 14. koha. Esikoha pälvis austraallanna Rebecca Ellen McConnell ajaga 18.56. Finišijoonel edestas ta prantslannat Pauline Ferrand Prevot’d ja rootslannat Jenny Rissvedsi (+0.02). Lõiv kaotas võitjale 19 sekundiga. „Tänane sõit oli ikka väga segi kui pudru ja kapsad ning palju oli positsioonivõitlust,“ rääkis […]

Euroopa karikavõistluste II etapp, mäestlaskumises stardib reedel 6. mail Sloveenias Mariboris uhke esindusega Eestist: Meeste eliidi kategoorias – Robert Johanson, Juho Mattus, Armin Pilv U17 pro arvestuses – Riko Mäeuibo ja Mark Peterson Võistlused toimuvad Mariboris, looduse keskele loodud Pohorje rattapargis. 1999. aastast peetakse samal rajal ka Downhilli MM-i. Bike Park Pohorje on loodud sõitjate […]

Eesti ratturid aprillikuus nalja ei teinud ning astusid mitmetel rahvusvahelisel areenil peetud võistlustel pjedestaalile. Juunioride Paris-Roubaix’l jõudis esmakordselt esikolmikusse eestlane, seejuures tegid väga head sõitu ka teised koondislased. Maanterattur Romet Pajur finišeeris kuulsal Roubaix’ velodroomil teisel, Lauri Tamm kuuendal, Frank Aron Ragilo 11. ja Virgo Mitt 14. kohal. Noored maanteeratturid näitasid juba maineka kevadklassiku eel head vormi, […]

Eesti valitsev olümpiakrossi meister Janika Lõiv pälvis esikoha Hispaania karikasarja kuuluval võistlusel GP Saninanigo (C1). Lõivu võiduajaks oli üks tund, 31 minutit ja 59 sekundit. Teise ja kolmanda koha pälvisid hispaanlannad Nuria Bosch Pico (1:36.18) ja Blanca Valles Mejias (1:44.25). “Kuna olen Hispaanias treeninglaagris, otsustasin teha ikkagi enne Saksamaa MK-etappi ühe stardi,” rääkis Lõiv. “Konkurents […]

May 1, 2022MaastikUudised

Teisipäevast neljapäevani Husqvarna Eesti olümpiakrossi karikasarja korraldajate poolt läbi viidud noorte maastikuratturite tehnikalaagris osales 21 noort vanuses 10-16 aastat. Kolmel päeval said noored ratturid läbida erinevaid tehnilisi elemente kolmel erineval rajal – Äkke XCO rajal, Kiviõli Põleva Kivi XCO rajal ning Neerutis spetsiaalselt maastikurattasõiduks ehitatud 1,5 km pikkusel tehnilisel rajal. Vajalikke nippe ja nõkse õpetasid noortele […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X