Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


Austrias Leogangis jätkuval maastikuratturite maailma karika sarja etapil pälvisid lühirajasõidus esikohad šveitslane Mathias Flückiger (Thömus Maxon) ja prantslanna Loana Lecomte (Canyon Cllctv). Janika Lõiv (Team KMC Orbea) vigastuse tõttu ei startinud. Flückiger (21.46) edestas kaheksaringilisel võistlusel rumeenlast Vlad Dascalud (Trek Factory Racing XC) 11 ja kaasmaalast Vital Albini (Thömus Maxon) 21 sekundiga. Naiste klassis sai […]

Juba sel laupäeval, 11. juunil toimub 8. Alutaguse rattamaraton, kus ratturid saavad end proovile panna 73 km XXL-sõidul, 48 km põhisõidul ja 19 km poolmaratonil. Lisaks toimuvad ka lastesõidud. Teiste hulgas on startimas ka Eesti profirattur Rein Taaramäe. Laupäeval on oodata põnevat võistluspäeva. Lisaks sellele, et võistlusele on end kirja pannud Eesti esirattur Rein Taaramäe, […]

Juuni on #JALGRATTAKUU ja 3. juuni rahvusvaheline jalgrattapäev. Eesti Jalgratturite Liit, MyPromise Europe, Politsei- ja Piirivalveamet, ning Transpordiamet on ühendanud jõud ja kuulutanud juuni jalgrattakuuks! Jalgrattakuu raames kutsutakse kõiki üles valima oma igapäevaseks liikumiseks jalgratast ning tegema seda turvaliselt, kandes kiivrit ja järgides liikluseeskirju. Ühtlasi innustatakse kõiki jalgrattureid juunikuu jooksul oma sõpru, tuttavaid, pereliikmeid, töö- ja […]

3.-5. juunini Austrias Semmeringis toimunud downhilli IXS Euroopa karikaetapil saatis eestlasi ebaõnn. Luu murdnud Robert Johanson peab nüüd pidama vähemalt kahe kuu pikkuse võistluspausi. Hooaja avaetapil Eesti läbi aegade parima tulemuse välja sõitnud Robert Johanson kukkus Semmeringis reedesel treeningul ning murdis luu. Eestlast ootab kodumaal ees operatsioon ning tõenäoliselt tuleb vähemalt mäestlaskumise võistlustelt eemal olla […]

Poolas Jelenia Goras toimunud UCI maastikumaratonide sarja etapil pälvis Greete Steinburg 4. koha. Kõrgetasemelisel Jelenia Gora maastikumaratonil pälvis esikoha 28-aastane Leila Tanovic ajaga 4:05.10, edestades šveitslannat Janina Wüsti (+4.13) ja leedulannat Katazina Sosnat (+5.40). Steinburg tunnistas peale võistlust, et tundis end juba soojenduse ajal kehvasti, ent pälvis siiski kõrge neljanda koha, kaotades võitjale 14 minuti […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X