Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


June 29, 2022DownhillMaastik

Riko Mäeuibo pälvis Sloveenias Mariboris peetud mäestlaskumise Euroopa meistrivõistlustel pälvis U-15 vanuseklassis esimese koha. Varem ei ole eestlane sellise tasemega võistlusel kolme parema hulka jõudnud, kuid seda vingemaks peab Mäeuibo saadud emotsiooni. Mäeuibo võiduajaks oli finaalsõidus kolm minutit ja 23,71 sekundit. “Kvalifikatsiooni- ja finaalsõitudega olen väga rahul: plaan oli hoida ühtlast aega ja treeningutel iga laskumist kvaliteedilt […]

Austrias lõppenud nelja päeva pikkusel maastikuratturite mitmepäevasõidul AlpenTour võitis Greete Steinburg (MTB Pro Merchandising) kokkuvõttes esimese koha. Steinburg võitis mitmepäevasõidul kaks esimest etappi ning sai üldarvestuses ajaks 12 tundi, 31 minutit ja 53 sekundit. Teise koha teenis sakslanna Vanessa Schmidt (Speciaized Racing/www.training-mit-koepfchen.de; +9.59) ja kolmanda rootslanna Nellie Larsson (Lapierre Sweden; +18.46). “Tegemist oli tehniliselt pigem […]

Sloveenias Mariboris peetud mäestlaskumise Euroopa meistrivõistlustel pälvis U-15 vanuseklassis esimese koha Riko Mäeuibo.   Mäeuibo võiduajaks oli finaalsõidus kolm minutit ja 23,71 sekundit. Teise koha sai britt Stan Nisbet, kaotades eestlasele 4,53 sekundiga ning pronksmedali sai kaela kodupubliku rõõmuks Ažbe Kalinšek, jäädes Mäeuibole alla 4,96 sekundiga.   U-17 klassis võistelnud Mark Peterson sai 16. koha […]

Austrias alanud nelja päeva pikkusel maastikuratturite mitmepäevasõidul AlpenTour hoiab Greete Steinburg (MTB Pro Merchandisind) kahe etapi järel naiste eliitklassis liidripositsiooni. Avaetapil, kus sõideti 67 kilomeetrit 3100 tõusumeetriga, pälvis Steinburg esikoha ajaga neli tundi, 11 minutit ja 21 sekundit. Teisena lõpetas sakslanna Vanessa Scmidt (Specialized Racing; +10.55) ja kolmandana rootslanna Nellie Larsson (Lapierre Sweden; +12.31). Teisel, […]

Eesti noored maastikuratturid käisid 9.–20. juunil Porter Racing treenerite Janek Järva ja Andrus Konga juhendamisel Rootsis uusi oskusi ja kogemusi hankimas. 18. juunil toimunud Rootsi olümpiakrossi karikasarjas sai Sebastian Suppi kolmanda koha. Mere taga tutvuti kohalike radadega ning võeti sealsete noortega mõõtu Rootsi olümpiakrossi karikasarja võistlustel. Samal ajal toimus Falunis jalgrattanädal koos näidistreeningutega, mida juhendasid […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X