Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


Sel pühapäeval, 10. juulil toimub 20. Rakvere rattamaraton, kus toimuvad 49 km põhisõit, 17 km poolmaraton ning laste- ja tillusõidud. 20. Rakvere rattamaratoni peakorraldaja Vahur Leemetsa sõnul ootab rattureid põnev rada. „Juubelmaratoni rada pakub nii kiireid metsateid ja laskumisi, looduslikke radasid, singleid kui ka kruusateid. Pühapäevaks on oodata ka mõnusat suveilma, seega ootame Rakverre igas […]

Norras Vossis sõideti nädalavahetusel väga märgades oludes mäestlaskujate Euroopa karikasarja neljas etapp. Eliitklassi meeste seas sai Armin Pilv kaheksanda ja Juho Mattus üheksanda koha.  Eliitmeeste superfinaali võitis norralane Simen Smestad ajaga 2.57,910. Teise koha sai hollandlane Tristan Botteram (+9,770) ja kolmanda võitja kaasmaalane Atle Laakso (+11,568). Pilv kaotas Smestadile 25,206 ja Mattus 27,199 sekundiga. Kuni […]

Portugalis Anadias lõppesid juunioride ja kuni 23-aastaste maastikuratturite Euroopa meistrivõistlused, kus lisaks selgusid ka eliitklasside lühiraja- ja väljalangemissõidu võitjad. Kokku jagati välja 11 medalikomplekti ning kõige edukam riik oli Šveits, võites kolm kuld-, kolm hõbe- ja kolm pronksmedalit. Šveitsi järel sai riikide medalitabelis teise koha Itaalia (2-2-1) ja kolmanda Holland (2-2-0). Anadias jagati esmakordselt välja […]

Portugali Anadias algasid maastikuratturite Euroopa meistrivõistlused, kus avapäeval jagati välja medalikomplektid lühirajasõidus (XCC). Eliitmeeste klassis võidutses inglane Charlie Aldridge ja eliitnaiste seas šveitslanna Ronja Blöchlinger. Aldridge võitis Euroopa meistri tiitli ajaga 29.48, millega ta edestas hispaanlast David Campost 16 ja šveitslast Alexandre Balmeri 22 sekundiga. Blöchlinger pälvis esimese koha ajaga 28.42. Hõbemedali teeninud itaallanna Giorgia […]

Maaris Meier võitis Portugalis sõidetud 158 kilomeetri pikkuse maastikuratturite ultramaratoni Bairrada150. Meieri võiduajaks oli üheksa tundi ja 31 minutit. Ta edestas Portugali rattureid Iris Eanest ja Olga Freitast vastavalt ühe tunni, 51 minuti ja kolme sekundiga ning kahe tunni, üheksa minuti ja 18 sekundiga. „Igal aastal kulgeb võistlus erinevatel radadel, algus- ja lõpppunktiks on Agueda. […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X