Maastik


Esimene maastikuratta võistlus korraldati USA-s kaheksakümnendate alguses. Sellest ajast on distsipliin kasvanud ja populaarsust kogunud igast küljest. Esimesed Maailma Meistrivõistlused, kinnitatuna UCI poolt, toimusid 1990. aastatel.

Maastikurattal on neli erinevat suunda: olümpiakross; maastikuratta maraton; downhill; four-cross; eraldi alana toome maastiku all välja ka cyclo-crossi.

Maastikusõit peab toimuma looduslikul maastikul, ei tohi sisaldada kunstlikke takistusi ning peab valdavas osas olema läbitav rattalt maha tulemata. UCI on välja toonud 7 erinevat ametlikku maastikusõidu võistlusala, milleks on:
• Olümpiaformaat – starditakse ühisstardist ja sõidetakse vähemalt 5–9 km ringidel, võistluse kestus on kuni 2 h 15 min. Võistlustrass peab sisaldama erineva raskusastme, reljeefi , tehnilise nõudlikkuse ja pinnasega rajalõike.
• Maraton – võistlus ühisstardist 3–4 h ja 60–120 km, mille trassil ei tohi olla kattuvaid rajalõike.
• Punktist-punkti sõit ehk ralli – analoog maratonile, kuid distants võib olla lühem 25–60 km.
• Lühirajasõit – sõit ühisstardist 1–5 km ringil, kestvusega kuni 1 h, võib sisaldada kunstlikke või looduslikke takistusi, kui need ei kujuta ohtu võistlejate tervisele. Reeglina jääb lühiraja võistlustel sõidetava ringi pikkus ajaliselt 2–5 min. vahele ning kogu võistluse kestus 20–30 min. piiridesse. Lühiraja sõitude alaliigiks on mägirattasprindid, mis võivad toimuda alla 1 km ringil ja kus ühe sõidu kogukestus jääb alla 5 min. Sprindid algavad ajasõitudega ja jätkuvad 2–8- liikmeliste väljalangemissõitudega, kus võitjad kohtuvad lõpuks finaalis.
• Individuaalstardist sõit – eraldistart maastikul pikkus 5–25 km.
• Meeskonnavõistlus ehk teatesõit – kus võistkonna moodustavad sama või erinevate võistlusklasside sportlased. Sõidetakse kuni 9 km ringidel ning võistkonna liikmed läbivad ringe kordamööda, kusjuures vahetuse üleandmise momendil peavad võistlejad kindlaksmääratud vahetusala jooksul olema füüsilises kontaktis. Ühisstardist alanud võistluse võitjaks tuleb võistkond, kelle viimase vahetuse sõitja ületab finišijoone esimesena.
• Mitmepäevasõit – analoog maanteesõidu velotuurile.


Eesti meistrivõistlused 2022. aastal:

  • P 10.07.2022 EMV mäestlaskumises (DHI), Kütioru info
  • L-P 23-24.07.2022 EMV olümpiakrossis (XCO), Otepää info
  • L 06.08.2022 EMV maastikumaratonis/ E-Piim 19. Kullamaa Rattamaraton (XCM), Kullamaa info
  • P 28.08.2022 EMV teatekrossis  (XCO), Jõulumäe Tervisespordikeskuses info
  • L 22.10.2022 EMV cyclo-crossis, Pärnu info



Olümpiakross

Olümpiakross (inglise keelne lühend – XCO) on ainus olümpiamängude kavas olev maastikuratta võistlusdistsipliin. Võistlusklasside kaupa ühisstardist toimuvad võistlussõidud toimuvad 4-6km ringidel.


Maraton

Maastikukrossimaraton (inglise keelne lühend XCM) sõidetakse 60-120km pikkusel rohkete tõusumeetritega maastikurajal.


Downhill

Mäestlaskumine (inglise keelne lühend DHI) on võistlus kella vastu, kus võistleja peab läbima kiired ja tehnilised lõigud. Rattur peab näitama julgust ja ka täpseid tehnilisi oskusi, et läbida erinevaid looduslikke takistusi.


Nädala algul kogunes Põltsamaale Eesti Jalgratturite Liidu ühisesse noortelaagrisse 49 ratturit üheksast klubist, kellega tegeles igapäevaselt viis treenerit.  Tallinnas baseeruvad Kalevi Jalgrattakooli noored alustasid koos osade teiste laagrilistega Võhmasse sõitu Balti jaamast kell 7:40, kust vändati seejärel edasi 26 kilomeetrit Põltsamaale. Vanemad ratturid tegid pauna peale ja kogusid 50 kilomeetrit. Õhtul rattaga ei sõidetud, vaid […]

Andorras peetud nelja päeva pikkusel Epic Seriesi võistlusel Andorra MTB Classic Pyrenees pälvis Maaris Meier koos abikaasa Filipe Tomasega segapaaride hulgas kokkuvõttes teise koha. Esmalt sõideti võistlusel 19-kilomeetrine proloog, millele järgnesid ühisstardist sõidud pikkustega 42, 60 ja 49 kilomeetrit. Meier ja Tomas pälvisid nelja päeva jooksul kolm teist ja ühe kolmanda koha. Üldarvestuses pälviti samuti […]

Samal ajal, kui maanteeratturid jagasid omavahel Kuremaal ja Lätis Kuldigas Eesti meistri tiitleid, tuli häid uudiseid Sloveeniast, kus Riko Mäeuibo (fotol) krooniti kuni 15-aastaste mäestlaskujate seas Euroopa meistriks. Grupisõidu Eesti meistri tiitli pälvis eliitmeeste klassis teist aastat järjest Mihkel Räim ning naiste seas teenis absoluutarvestuses võidu kuni 23-aastaste parim Aidi Gerde Tuisk. Temposõidus oli oodata põnevat duelli Rein Taaramäe ja Tanel […]

Palavas suveilmas ja tõusuderohkel Husqvarna olümpiakrossi (XCO) karikasarja V etapi Valgehobusemäe rajal olid täiskasvanute arvestuses parimad Peeter Tarvis ja Maris Kaarjärv. Enne starti oli eeskätt meeste arvestuses esikolmiku kohtade äraarvamine keerukas, sest rattureid, kes võimelised võitma oli rohkem kui pjedestaalil kohti. Esimestel ringidel domineeris hoogsalt liikunud Joosep Mesi, aga sõidu edenedes pani kogenud Peeter Tarvis oma vastupidavuse […]

July 6, 2022MaastikUudisedXCO

Palavas suveilmas ja tõusuderohkel Valgehobusemäe XCO rajal peetud Husqvarna olümpiakrossi karikasarja 5. etapil olid täiskasvanute arvestuses parimad Maris Kaarjärv ja Peeter Tarvis. Eeskätt meeste arvestuses oli enne starti esikolmiku kohtade äraarvamine keerukas. Mehi, kes võimelised võitma oli rohkem kui pjedestaalil kohti. Esimestel ringidel domineeris hoogsalt liikunud Joosep Mesi aga sõidu edenedes pani kogenud Peeter Tarvis oma vastupidavuse […]

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X