Aasta viimasel päeval lõikuslaual käinud
Tanel Kangert on põlveoperatsioonist kenasti taastunud ning kogub algavaks hooajaks hoogu Hispaanias.Eelmise aasta lõpus, 29. detsembril läks Kangert õhtusele jooksuringile, kuid tundis, et midagi on valesti. «Põlve senine luuline ehitus oleks justkui hetkega asendunud väriseva tarretisega. Käega katsudes tundus, et midagi naha all liikus,» kirjeldas rattur oma blogis. Esimese hooga pelgas ta põlvesidemete vigastust, kuid Tallinnas tehtud magnetuuringu järel selgus, et põlvekedrast oli irdunud kõhretükk. «Prognoos ei ole siiski väga hull – lubatakse, et saan ennast korda ja järelejäänud aastad tippspordis ei tohiks küsimärgi all olla,» teatas Kangert. Kuu aega pärast lõikust tunneb karjääri 13. profihooaega alustav vändralane end üle ootuste hästi. Üle-eelmisel nädalal pakkis ta kohvrid ja lendas Kataloonia väikelinna Gironasse, kus veetis ka mulluse ettevalmistusperioodi. Lõpuks pingutan niikuinii üle, aga et see kohe nüüd ei juhtuks.
Tanel Kangert
Esimesed üksteist treeningupäeva on kulgenud rahuliku tempoga. Isegi kui põlv lubaks täistuuridel sõita, ei julge Kangert seda veel proovida. «Tuleb end vahepeal korrale kutsuda, et üle ei pingutaks. Lõpuks pingutan niikuinii üle, aga et see kohe nüüd ei juhtuks,» rääkis Kangert, lisades, et kindlasti tuleb tööd teha üldise vastupidavusega.
Eelmised kaks hooaega USA tiimis EF Pro Cyclingus sõitnud eestlane siirdus selleks hooajaks austraallaste Team BikeExchange’i ridadesse. Hooaja esimene laager jäi põlveoperatsiooni tõttu vahele ja seega on tema kokkupuude uue tiimiga minimaalne. «Kedagi peale paari füsio ja direktori ma näinud ei ole. Õnneks algab 14. veebruaril teine laager ja siis näen selle seltskonna ära,» lausus ta. Uut tiimi iseloomustades kasutas Kangert omadussõnu «stabiilsus» ja «lojaalsus». «Huvitav, et ajal, mil toimus tohutult palju muud, hoidsid nemad tiimi koos. Nad ei hakanud võileivahinnaga teistest tiimidest sõitjaid võtma. See on väga suur asi, kui tiim hindab lojaalsust. Tegemist on stabiilse ja päris heas tasakaalus võistkonnaga,» rääkis Kangert. Algaval hooajal on BikeExchange’i eesmärk jõuda vähemalt ühel suurtuuril poodiumile ja eelistatult selle kõrgeimale astmele. Samuti soovitakse võitu ühel Monumendil. «Nad ütlesid ka arvuliselt välja, kui palju võistlusi võita tahavad. See on üpriski suur arv, kuid seda ma välja ei ütle,» lausus Kangert. Suurtuuridest peaks tema sõnul parim variant tekkima mais Itaalia velotuuril. See kolm nädalat kestev katsumus pälvib ka Kangerti peamise tähelepanu. Tippvormi peaks jaguma veel suvel toimuvatele Tokyo olümpiamängudele, kus ta stardib nii eraldistardis kui ka grupisõidus. «Giro ja olümpia – need kaks on ühiselt täiesti tehtavad,» kinnitas rattur. Ühe tähtsa muudatuse tegi Kangert veel. Meeskonnavahetusega tuli tal vahetada ka jalgratast. Eelmistel hooaegadel Cannondale’ile vatti andnud Kangert sõidab tänavu Bianchiga. «Arvestades, et vahetasin peaaegu kõik peale käiguvahetussüsteemi välja, on üleminek olnud üsna valutu. Olen siiski veel nii vähe sõitnud ja kehal võtab harjumine aega. Eelmine ja praegune ratas on üsna sarnased. Mõlemad on tehtud mägironimiseks ja ära pole unustatud mugavust. Jäigad rattad, mis sprinteritele meeldivad, pole minu jaoks,» avas Kangert tausta.
Räim hoiab võrke vees (Mihkel Räim)
Kahe hooaja vahel klubita jäänud 27-aastane Mihkel Räim hoiab end vormis Hispaanias. Mõningaid tööpakkumisi on talle tehtud, kuid praegu on saarlane veel äraootaval seisukohal. «Läänerindel muutusteta,» vastas Räim küsimusele, kuidas klubiotsingud edenevad. «Üritan veel, aga otseselt midagi ei ole. Pragu on kõige suurem asi, mida teha saan, end talvevormist suvevormi viia.» Kuigi Räim sai viie aastaga Israel Start-Up Nationi ridades 16 võitu ja 34 poodiumikohta, jättis klubi ta lepinguta. Põhjuseks toodi eesmärk keskenduda sel hooajal velotuuride üldarvestuse kohtadele. «Mul on paar võrku ikkagi meres. Loodan, et kalad jäävad sinna kinni. Mõne väiksema tiimiga käivad läbirääkimised, aga ka sellistel tiimidel on raske finantsi leida,» avaldas rattur. Seda muret, et Räim päris ilma tiimita jääks, õnneks pole. Varuvariandina on võimalik minna Prantsusmaa amatöörmeeskonna Pro Immo Nicolas Roux’ ridadesse, kus ta pedaalis ka 2015. aastal. «Aga ma natuke ootan veel sellega, tahaks ikka rahvusvahelisemat kalendrit sõita,» sõnas ta. Kui saarlane peabki karjääris sammu tagasi astuma, seisab ees tõestamist täis hooaeg. «Kõik sõltub sellest, kui palju võistlusi tuleb. Ratturina ei saa me mittevõistlemist eriti lubada. Võistlemise pealt on võimalik edasi liikuda. Mida madalam on tase, seda rohkem tuleb domineerida.»
Allikas: sport.postimees.ee
Foto: Tanel Kangert (erakogu)