Kuidas treenida kodus?

woman-2573216_960_720

Jõusaalis või mõnes rühmatrennis käimine võtab liiga palju aega? Kui nii, siis treeni kodus! Kodus treenimine on täiesti võimalik ja selleks, et seda teha ei ole vaja nii palju erinevat spordivarustust nagu tihtipeale arvatakse. Kas see, mida sa vajad enda kodus on hantlid, joogamatt, hüppenöör või midagi muud, sõltub sellest, millist treeningkava sa parasjagu sooritad. Kõikide kavade jaoks ei ole näiteks hantlid vajalikud. Anname sulle soovitusi, kuidas alustada kodus treenimisega ning mida sul on selleks vaja.

Vali treeningstiil, millega tegeleda

Kas sinu eesmärk on kasvatada lihasmassi või sa soovid hoopiski suurendada enda paindlikkust ja tegeleda rohkem keha ja meelega? Sõltuvalt sinu spordi eesmärkidest tuleb valida treeningstiil. Lihasmassi kasvatamiseks on vaja teha jõutrenni, jõutrenn ei tähenda alati aga seda, et koju on vaja osta kõikvõimalikud raskused ja erinevad hantlid. Küllaga on hea, kui sul on olemas midagi, millega harjutustele raskuseid lisada. Selleks puhuks on näiteks hantlid väga head – neid saad kasutada nii kükkide tegemisel, aga ka kätelihaste treenimisel. Mitmeid lihasmassi kasvatavaid harjutusi saab teha ka enda keharaskusega, seda eriti, kui sa oled algaja. Kehamassiga treenimisel ei ole ka spordivigastused nii kergelt tulema ja sa võid olla kindel, et alustad turvaliselt ja rahulikult. 

Keha ja meele jaoks sobivad rahulikumas stiilis treeningkavad nagu näiteks pilates ja jooga. Jooga ja pilates on vajalikud ka kõigile neile, kes tegelevad lihasmassi kasvatava rattaspordiga, et hoida lihased elastsena ja vabastada keha pingetest. Pilates on väga populaarne trenn, mida armastavad nii mehed kui ka naised. Selleks, et pilatesega tegeleda, vajad sa kodus treeningmatti ning kõik muu saab tehtud enda keharaskusega. Pilatesest rahulikum ja rohkem vaimule suunatud liikumise viis on jooga. Yin jooga on hea päevalõpu venituseks või siis hommiku tervitamiseks, Vinyasa stiilis jooga on liikuvam ning sobib imehästi sinu päevaseks treeninguks. Vali endale sobiv trenn, mida sa soovid kodus teha ja sõltuvalt sellest leia vajalikud vahendid.

Leia juhendaja või treeningkava

Kui sa oled läbi mõelnud, mis on sinu liikumise eesmärgid ja milliseid stiilse sa soovid kodus harrastada, siis otsi endale juhendaja. Selleks võid pöörduda mõne treeneri poole, kes aitab sul paika panna harjutused, mida kodus teha ning õpetab ka ühtlaselt vajaliku tehnika, et vältida vigastusi. Teine võimalus on liituda videotreeningutega ning nende järgi hakata vaikselt pihta. 

Päris algajatele on soovituslik enne sportimist konsulteerida mõne treeneriga ning suuremate vigastuste vältimiseks ka tehnikat õppida. Need, kes on juba vilunumad, võivad vabalt treenida mõne video või videokonsultatsiooni põhjal. Videotreeningute suureks eeliseks on see, et sa saad neid teha endale sobival ajal ja need on üldjuhul rahakotisõbraliku hinnaga. Selle suureks miinuseks on kindlasti asjaolu, et video järgi tehes ei pruugi saada harjutuse iseloomust päris täpselt aru ning endalegi teadmata sooritatakse harjutust valesti. Treeninguga alustamisel on kõige olulisem sinu enda tervis ja ohutus – leia õige varustus ja alusta kodus treenimisega!

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X