Endine profirattur ja praegune Eesti koondise peatreener Jaan Kirsipuu tähistab täna 50. sünnipäeva. Kirsipuu käis juubeli puhul külas Vikerraadiol ja rääkis Eesti praegustest tippsõitjatest, oma etapivõitudest Prantsusmaa velotuuril ning rattasporti raputanud dopinguskandaalidest.
Lisaks ümmargusele juubelile möödub tänavu ka 20 aastat Kirsipuu esimesest etapivõidust Tour de France’il. Sellel aastal löövad Prantsusmaa velotuuril kaasa nii Tanel Kangert kui Rein Taaramäe. Kui palju on Kirsipuul igapäevatoimetuste kõrvalt aega Touri jälgida?
“Kui on aega, siis jälgin,” sõnas Kirsipuu Vikerraadiole. “Kui Tour Brüsselis algas, oli meil samal ajal sealt mitte kaugel juunioride võidusõit. Päris mitu etappi jäi vaatamata, vaatasin lihtsalt lühikokkuvõtteid. Mõnda etappi olen saanud ka algusest lõpuni vaadata.”
“Eilsel Touri puhkepäeval õnnestus mul rääkida [nii Taaramäe kui Kangertiga]. Rein on tõesti optimistlik, kuigi koht, millel ta asub [Taaramäe on kümne etapi järel 39., Kangert 59.], ei peegelda seda niivõrd. Ta läheb kindlasti üht rasket etappi ründama, et etapivõit saada. Samad sõnad tegelikult ka Tanelile. Eile oli puhkepäev ja ta lootis, et see tuleb talle kindlasti kasuks. Nüüd tuleb plokk, kus ei ole väga raskeid etappe ja ta saab ennast vähemalt tuuri viimaseks nädalaks käima, kui mitte varem.”
“Kuigi tüpaažilt väga sarnased sõitjad, on nende käekäik olnud väga erinev,” jätkas Kirsipuu Taaramäe ja Kangerti karjääri võrdlemist. “Rein alustas väga hästi, aga tema karjäär on kogu aeg käinud üles-alla. Tanelil läks alguses keeruliselt, siis ta sai 2011. aastal sobivasse tiimi, aga ta ei ole niimoodi säranud, nagu Rein on seda mõnel korral suutnud. Eks tal on selline tagasihoidlikum iseloom, et ta ei kipu väga esile.
Kui Kirsipuu saavutas oma esimese Touri etapivõidu, hakkas passis terendama 30. sünnipäev. Miks see võit tuli just siis ja mitte varem? “Ma ei olnud sünnist peale jube andekas või võimekas,” sõnas kõik suured võidud Prantsusmaa meeskonna AG2R ridades noppinud Kirsipuu. “Mul oli hea kiirus, aga töövõime jättis soovida. See arenes tasapisi järgi nii kaugele, et oli võimalik võita. Osad, kes on väga andekad, võidavad 22-aastaselt järjest etappe või teevad lausa kokkuvõttet. Ma olin osav ja kiire, aga füüsiliselt mitte nii võimekas ja sellepärast pidin oma arengut vaikselt järgi aitama.”
Aasta varem oli rattasporti raputanud dopinguskandaal, mille raames tunnistasid EPO tarvitamist kõik Festina rattatiimi sõitjad. Kas Kirsipuu tunnetas pärast seda mingit muutust? “Oli küll muutus, eriti just Tour de France’il. Juba ratta seljas oli tunda, et on veidi lihtsam. See puhastas õhku küll. Mõned aastad hiljem leiti jälle uusi nippe, läks natuke käest ära, kuni aastani 2009, kui minu arust tuli päris puhas periood. Ma ei saa muidugi kunagi pead anda.”
Kuivõrd selle kõiges sees olemine, tuuleveskitega võitlemine eestlast frustreeris? Kas ta oli dopingu tarvitamisest üldse teadlik? “Ikka olin teadlik, võib-olla päris karjääri algul olin naiivne, ei saanud täpselt aru, mis toimub,” sõnas Kirsipuu. “Tiimis mehed ikka rääkisid, eks ma sain juttude põhjal enam-vähem kõigest aimu. Aga ma ei lasknud sellest ennast kõigutada. Mul õnnestus aeg-ajalt sõite võita, seega väga see mind ei häirinud.”
Rattaspordi suurimaks häbiplekiks on seitse korda Touril triumfeerinud Lance Armstrongi dopinguskandaal. Kui palju oli see Kirsipuu jaoks üllatuseks? “Ega ausalt öeldes väga ei olnud. Ma ei ole tema raamatut lugenud ega dokumentaalfilmi vaadanud, aga seal midagi väga üllatavat ei olnud. Tuleb tõdeda, et ta oli väga tugev logistik! Ta oli siiski väga tugev ja andekas võidusõitja, aga ta oli teistest natuke parem ja tänu sellele ta võitiski. Olgem ausad, ega konkurendid ka ei maganud, midagi tegid nemad ka. Ta oli lihtsalt teistest parem ja osavam,” tõdes Kirsipuu.
Kas Kirsipuu ka ise Armstrongiga kokku puutus? “Mäletangi võib-olla ainult seda aega, kui mina võitsin oma esimese etapi ja tema samal aastal oma esimese tuuri. Olime tol aastal ainsad kaks kollast särki – tema võitis proloogi, mina võtsin selle talt teisel etapil ära ja tema hoidis seda pärast kuuendat või seitsmendat etappi lõpuni.”
Allikas: sport.err.ee