Eesti maastikuratturid jõudsid nädalavahetusel mitmel pool Euroopas esikolmikusse

243153661_4689625374434781_5944997041550740870_n
Eesti maastikuratturid Greete Steinburg, Janika Lõiv ja Peeter Pruus jõudsid nädalavahetusel peetud erinevatel rahvusvahelistel võistlustel pjedestaalile.
Selle nädala lõpus peetavateks maastikumaratoni maailmameistrivõistlusteks valmistuv Greete Steinburg noppis kolmanda koha UCI maratoni sarja võistluselt Jelenia Goras. Esimese koha pälvis 86-kilomeetrisel ja 2500 tõusumeetriga etapil leedulanna Katazina Sosna (4:47.16), teine oli Aleksandra Andrzejewska (4:54.01). Steinburgi ajaks mõõdeti 4:59.21.
„Kuna olen eelnevalt kahel korral siind võistelnud, siis otsustasime enne MM-i veel ühe stardi teha,“ ütles Steinburg. „Teadsin enam-vähem mis mind ees ootamas on. Sel aastal oli rada küll veidi pikemaks ja raskemaks tehtud ning vihmaste ilmade tõttu oli see ka üsna mudane. Võistluspäev oli õnneks päikseline. Liikusin umbes kümme esimest kilomeetrit kaheksases peagrupis, seejärel algasid esimesed tõusud ja punt lagunes. Liikusin kolmandal positsioonil ja vahe esimese kahe naisega tuli sisse. Kuna teadsin, et pikk ja raske sõit on alles ees, siis otsustasin oma tempoga jätkata.“
„Seejärel möödus minust sakslanna Stefanie Dohrn. Proovisin talle järele hoida ning mõnda aega liikusimegi koos,“ jätkas Steinburg. „Enne tehnilist laskumist otsustasin temast mööduda ja rohkem ma teda ei näinudki. Umbes 50. kilomeetril püüdsin teise naise kinni, aga ta leidis siis endas uuesti jõudu, et minema sõita. Edasi liikusin üksinda finišini.“
Samuti 2. oktoobril Elba saarel peetavateks maailmameistrivõistlusteks valmistuv Peeter Pruus pälvis teise koha Hispaanias Sea Otter Europe Girona sõidul. Esimese koha pälvis Wout Alleman ja kolmanda Francesc Guerra Carretero.
„Sõit algas aktiivselt, sest Scott Buff pani kohe tempo peale. Esimese tõusuni jõudsime umbes 8. kilomeetril ja ma sain seda sõitma umbes neljandal positsioonil,“ kirjeldas Pruus. „Ees tegi tempot Belgia meister Wout Alleman. Tee oli kitsas ja tõusud järsud. Jäime kaheksakesi ette ning peale 40 minutit sõitmist lasti hoogu maha. Otsustasin ise ette minna ja kõva tempo järgmisel tõusul peale panna. Oli näha, et meestel läks raskeks, aga enda tunne ei olnud ka 100% hea.“
„Sõitsin järgmised 20 minutit ees, mehed olid surve all ning aeg-ajalt jäid vahed sisse,“ jätkas Pruus. „Olin rajaga tutvunud ning teadsin, kus pean ees olema. Ühel tehnilisema tõusu peal jäid paar meest veel maha. Olime kuuekesi ja keegi tööd ei tahtnud teha. Kuni poole maani olin mina peamiselt ees, paar korda üritas Belgia meister rünnata, kuid saime ta uuesti kätte. Ootasin sõidu pikimat tõusu, mis tuli umbes 42. kilomeetril. Tegin seal tugevat tempot, aga kuna oli kerge vastutuul, siis oli taga lihtsam istuda. Ühe järsema osa peal andsin endast nii palju, kui suutsin ja jäime neljakesi. Siledama osa peal ründas taas Belgia meister ning selle tempomuutusega ma kaasa ei suutnud minna.“
„Teadsin, et pean tugevat tempot hoidma, et talle järgi jõuda ning lõpuks jäime kahekesi. Sileda osa peal oli teda veel näha. Tegime hispaanlasega head tempot ning viimasele pikemale tõusule läks tema ees. Ta pani kohe tugeva tempo peale, kuid ma suutsin taga ära istuda ning tõusu lõpus proovisin omakorda rünnata. Laskumisega tuli ta uuesti järele,“ kirjeldas Pruus. „Seejärel saime belglase ka uuesti kätte ja tema enam tööd ei tahtnud teha. Mu jalad ei tundunud enam kõige paremad ning hakkasin krampe tundma. Eelviimasele singlile läksin ees ja lasin mõnusa tempoga, et natuke taastuda. Viimasele singlile jõudes pressisid mõlemad mehed mööda. Olin rahulik, sest teadsin lõppu. Eelviimasesse kurvi pressis belglane ennast esimesena ja alustas sprinti. Hispaanlane lasi kohe jala sirgeks. Panin kõik mängu, mis oli, lootes, et belglane ees kangestub, aga ta sai viimasesse kurvi minnes parema trajektoori ja võitis.“
„Vorm on üpris okei ja proovin veel selle nädalaga viimase lihvi anda. Hetkel on võistlused olnud pigem lühikesed. MM-il on ees ootamas 120 kilomeetrit 4800 tõusumeetriga. Eks ta saab kõigil olema võistlus iseendaga,“ ennustas Pruus.
Valitsev olümpiakrossi Eesti meister Janika Lõiv sõitis võidu Norras, kus pälvis lühirajasõidus esimese ja olümpiakrossis teise koha. Lühirajasõidus sai eestlanna järel teise koha rootslanna Linn Gustafzzon ja kolmanda norralanna Ingrid Sofie Bö Jacobsen. Olümpiakrossis võidutses aga taanlanna Caroline Bohe. Lõiv kaotas talle ühe minuti ja 51 sekundiga. Kolmanda koha sai Gustafzzon.
„Tulin hooaja viimasele võistlusele täitsa uitmõttena ning erilist ettevalmistust selleks ei teinud. Hooaeg on olnud pikk ning USA kukkumine annab ka endiselt tunda,“ ütles Lõiv. „Nautisin lihtsalt teistsuguseid radu ning mõnusat Norra õhkkonda. Lühirajasõidus trügisid noored tüdrukud kohe ette ja olid väga kiired, aga umbes poole distantsi ajal hakkasin neist vaikselt mööduma. Sõidu eesmärgiks oli järgmiseks päevaks enda hingamine lahti sõita. Lühirajasõidu intensiivsus on selleks väga hea.“
„Pühapäeval oli kavas olümpiakross. Minu jaoks algas see sõit väga raskelt,“ jätkas Lõiv. „Esimesed ringid sõitsin neljanda koha peal. Sealt edasi hakkasin tempot tõstma. Poole sõidu ajal lakkas amort töötamast, ent suutsin piisavalt tugevat tempot hoida, et konkurentidest mööduda ning nendega pisikese vahe sisse saada.“

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X