Endine profirattur Grete Treier: Ladies Tour of Estonial on Eesti jalgrattaspordis ajalooline tähtsus

Elina Tasane, Kristel Sandra Soonik, Aidi Gerde Tuisk, Liis Jääger, Liisa Ehrberg, Silvia Türkson

28. mail antakse Eestis start esmakordselt ainult naisratturitele mõeldud rahvusvahelisele rattavõistlusele Ladies Tour of Estonia. Ratturid asuvad võistlustulle Tartust Turu tänavalt ning kõrgeimat kohta asub püüdma pea 70 naist. Lähenevast võidusõidust annab ülevaate endine profirattur Grete Treier.

 Treier on 33-kordne Eesti meister, pedaalinud Itaalia profiklubides Michela Fanini Record Rox ja Gauss RDZ Ormu. Tema säravaimad tulemused on ühisstardist sõidus 2012. aastal Londoni OM-il pälvitud 17. koht, 2006. aastal Prantsusmaa karikavõistluste võit ning Giro d’Italial 2007. ja 2008. aastal üldarvestuses teenitud 8. koht (1 etapivõit). Peale sportlaskarjääri lõpetamist on ta aidanud edendada jalgrattasporti Eesti Jalgratturite Liidu juhatuse liikmena. Treier on üks nendest, tänu kelle eestvedamisele Ladies Tour of Estonia tänavu toimub. Järgnevas usutluses annab ta hinnangu Ladies Tour of Estonia tähtsusele Eesti jalgrattaspordis ning selgitab, mida võistlusest oodata.

Kuivõrd oluline on, et lisaks meeste UCI võidusõidule toimub nüüd ka Ladies Tour of Estonia?

Rahvusvaheline Jalgratturite Liit (UCI) on viimastel aastatel pööranud suurt tähelepanu naiste rattaspordi edendamisele – seatud on palga miinimumnõuded, paljudele meeste suurte rattasõitude kõrval toimuvad paralleelselt ka naiste sõidud, paljudel meeste klubide kõrvale on loodud naiste võistkonnad jne. Ka Eesti jalgrattaspordis liigutakse naiste- ja meestevahelise ebavõrdsuse vähendamise suunas. Suure sammu aitab edasi astuda esialgu veel ühepäevasõiduna toimuv Ladies Tour of Estonia.

See on ajaloolise tähtsusega võistlus, kuna varem pole Eestis naistele rahvusvaheliselt nii kõrgel tasemel võistlus korraldatud. Eesti naiste jalgrattasport on olnud aastaid varjus, kuigi on olnud tippu pürgivaid tublisid naisrattureid. Eestis on väga vähe võistlusi, kus naised saaksid omavahel võistelda ja tihti tuleb neil seda teha koos meestega. Nüüd on meie noortel ja täiskasvanud naisratturitel suurepärane võimalus kodumaal rahvusvahelisel tasemel võistelda. Loodetavasti köidab see ka toetajate tähelepanu.

Kes võiks Eesti naisratturitest kõrgeima koha saavutada?

Aprilli lõpus toimunud Tšehhi raskel ja mägisel Gracia-Orlova velotuuril (UCI 2.2) sõitsid Aidi Gerde Tuisk (46. koht) ja Elina Tasane (53./ Laideis Tour of Estonial ei stardi)) üsna võrdselt, ka Liisa Ehrberg (64.) ei jäänud palju neile alla (96 lõpetaja seas). Arengut näitas sellel tuuril ka Kristel Sandra Soonik, kes võiks samuti hea tulemuse välja sõita. Eestlannadest panustaksingi enim meie tugevale naisjuuniorile Elisabeth Ebrasele (Laura Lizette Sander ei saa kahjuks võistelda) ja neile, kes lõpetasid Gracia-Orlova velotuuri.

Minu jaoks ei ole tegelikult oluline, kes eestlannadest kõige parema tulemuse teeb. Tähtis on, et koostöö naiskonnaga sujuks hästi ja selle päeva kõige tugevamate jalgade ja rohke õnnega eestlanna toob meile maksimaalselt kõrge koha. Samuti ei tasu alahinnata teiste naiskonnaliikmete panust, grupisõidus mängib suurt rolli omavaheline koostöö.

Mul on hea meel, et eestlannade huvi selle ajaloolise võistluse vastu on suur, sest lisaks Eesti naiste koondisele sõidavad Tartus veel kaks Eesti segatiimi.

Keda näed välismaa ratturitest favoriidina?

Leleivyte Rasa (LTU). Oli juba juuniorina väga tugev. Hiljem saavutanud: MM-il 9. koha, EM-il 5. ja 9. koha ning 2021. aastal 3. koha. Scandolara Valentina(ITA). Oli juba juuniorina tugev rattur, Euroopa mängudel oli grupisõidus 6. Inga Češulienė (LTU). Mitmekordne oma riigi meister, eelmine aasta võitis Balti meistrivõistlused grupisõidus. Kuigi Rasa ja Valentina on mõlemad tugeva sprindijalaga, panustaks rohkem Rasale, kuna on MM-del ja EM-del väga kõrgeid kohti saavutanud. Ta tundub mulle tugeva võitleja hingega, nii et kui isegi kruusalõigul peaks kumm purunema, siis võitleb kindlasti lõpuni.

Milliseks võib sõit kujuneda?

Rada kulgeb enamasti siledal teel, mistõttu võivad naiskonnad sõidu alg- ja keskfaasis ründamiseks kasutada tugeva tuule lõike. Grupilt eest äraminekuid soosivad ka 77. kilomeetril algavad linnaringid (2 ringi), kus on kurviliste tänavatega lõigud, munakivikattega tõusud ja laskumised.

Arvan, et võistluse esimeses pooles sõidule vürtsi andev 8 km pikkune kruusalõik ei muuda võistluse kulgu, kui just sellel lõigul tuul ründajatele soosivaks ei osutu. Kummi purunemisel kulutab sportane gruppi tagasi jõudmiseks küll energiat, aga võistluse lõpuni jääb veel üle poole distantsist (74 km) sõita. Grupifinishi puhul ei pruugi võiduks ainult tugevast sprindijalast piisata, vaid kasuks tuleb ka grupis osav liikumine ja naiskonna tugi.

Kokku stardib praeguse seisuga Ladies Tour of Estonia 13 tiimi, 72 naist. Raja pikkus kokku on 111,7 km (sh 7,5 km pikkune neutraal).

Rohkem infot Ladies Tour of Estonia kohta leiab: https://ladies.tourofestonia.ee/et/

Liitu sündmusega facebookis Tour of Estonia 2022  facebook Tour of Estonia instagramis tour_of_estonia

Pildil Eesti koondise naised Elina Tasane, Kristel Sandra Soonik, Aidi Gerde Tuisk, Liis Jääger, Liisa Ehrberg, Silvia Türkson

Foto: Eesti naisratturid Tšehhi Gracia-Orlova tuuril. Autor: Eesti Jalgratturite Liit.

Liitu uudiskirjaga!

Kui soovid olla esimeste seas, kes saavad Eesti Jalgratturite Liidu uudiskirju oma meilile, siis liitu meie pressilistiga! Saadame kord kuus välja uudiskirja meie sportlaste tegemistest ning jooksvalt teavitusi eesolevate koolituste kohta.

Eesti Jalgratturite Liit (lühend EJL) koordineerib jalgrattaspordiga seonduvat tegevust Eestis.
EJL on Rahvusvahelise Jalgratturite Liidu (UCI) ja Euroopa Jalgratturite Liidu (UEC) liige.

X