Jalgrattasport on teinud Tartus sammu edasi ning Veerikul asuv Visa hall uue elu sisse saanud. Seal tegutseb nüüd uus bmx krossi sisehall (Ravila 80), mille spordiklubi Velo koos toetajate ja lastevanematega suvega üles ehitas. Möödunud nädalavahetusel sõideti seal talvised bmx krossi karikavõistlused ning avati ametlikult uue maja uksed.
Uus krossirada teeb spordiklubi Velo eestvedaja Jaan Veeranna sõnul eelmisele silmad ette, sest sarnaneb võimalikult palju välitingimustega. Varem tegutses sisehall Tähtveres, kuid selle aasta lõpus saab rendileping läbi ning vaja oli uut asukohta. «Eks eelmine rada oli ajale jalgu jäänud ja sõiduks oli vaja luua paremaid tingimusi. Enne pidid sõitjad pärast sisehallis treenimist tükk aega välirajal treenimisega ümber harjuma, sest stardimägi oli teise kaldenurgaga, aga nüüd on elemendid sarnased,» selgitas Veeranna. Kui eelmises majas polnud ruumi isegi jalgrataste hoidmiseks, siis uues hallis saavad harjutada ka maantee- ja maastikukrossi sõitjad, lisaks on olemas jõusaal ja võimlemisala.
Uue halli rajamist toetas linnavalitsus ning suure panuse andsid erinevad eraettevõtjad, sealhulgas lapsevanemad. Sisehalli ehitus polnud odav lõbu, esmalt tuli välja vahetada ka kogu maja valgustus ning maja soojustada. «Sellise raja ehitamine on väga kallis projekt, kokku ikka kümneid tuhandeid. Mõni toetaja panustas oma aega, teine raha,» lisas Veeranna.
Tema sõnul on Eestis sisehalle üleüldiselt vähe. «See ala nõuab aastaringselt harjutamist ja lühike Eesti suvi pole piisav, et noored sõitjad kõrgele tasemel viia. Meil on juba ette näidata MM-i ja Euroopa pronksmedal noorteklassides,» ütles Veeranna.
Bmx kross on tema sõnul universaalne ala, millest väga noortelt saab alustada. «Maanteesõitu ei võeta alla 10-aastaseid, aga kui laps on 5-aastasest saati bmx krossi sõitnud, siis on tal kõvad eeldused õigeks ajaks olemas,» rääkis Veeranna. Koordinatsioon ja reaktsiooni kiirus on kaks asja, mida bmx kross noorele inimesele õpetab. Veeranna sõnul kasvab bmx krossis praegu peale uus põlvkond, kellest võib järjepideva töö tulemusel kasvada tipptasemel tegijaid. Tuleb ainult juuniorites ja eliitklassis vastu pidada ning endale kindlaks jääda.
Rattasõit ühendab peresid
Lapsevanem Priit Vaikmäe aitas oma ettevõttega ehitada uue sisehalli tarbeks stardimäe metallist konstruktsiooni. Tema poeg Joonas Vaikmäe on bmx krossiga tegelenud juba viis aastat. «Spordilembesed vanemad ongi need, kes viivad noortesporti edasi. Ja kui ettevõtjal on võimalik, siis tulebki ühiskonda tagasi panustada, miks mitte teha seda noortespordi jaoks,» selgitas Priit Vaikmäe. Tema sõnul muutub bmx kross aina populaarsemaks. «Jaan Veeranna oma südikuse ja järjepidevusega mängib selle ala arengus suurt rolli. Isegi Euroopas pole sisehalle palju, aga Tartumaal on lisavõimalus nüüd juures,» lisas ta. Läbi aastate on ta õppinud oma poega sportlasena aina rohkem usaldama. «Täna on tal juba tekkinud distsipliin ning ma tean, et ta teeb oma asjad ära ning ei viili. Siin tulebki mängu treeneri roll,» kinnitas Vaikmäe. Muuhulgas on ta õnnelik, et poja eeskujul on isa ise samuti rohkem tunde hakanud sadulas veetma.
9-aastane Jakob Maaten on võitnud enda vanuseklassis Euroopast pronksmedali. Bmx krossi sõidab aga ka tema noorem vend Sander Maaten ja isa Kaarel Maaten. «Kui olin noorem, tahtsin ka sõita, aga siis polnud õiget ratast ega sellist kohta, kus treenida. Hakkasin Jakobiga koos trennis käima, sest see ala on põnev ja võidusõit meile meeldib,» kirjeldas Kaarel Maaten. Uus Tartu sisehall on tema hinnangul suurem, parema asukohaga ning soojemate ruumidega. «Lastele meeldib see ala väga, sest Veeriku halli klaasuste tagant piiluvad pea iga õhtu kohalikud poisid, et ka trenni tulla,» rääkis Maaten.
FOTO: Sille Annuk / Tartu Postimees