Teoorias on suurtuuri debütantidel Martin Laasil ja Mihkel Räimel võimalus Vueltal etapp võita.
Nii absurdne, kui see ka pole, algab täna aasta kolmas suur velotuur – Vuelta. Esiteks ei hakka traditsioonide järgi kolmenädalased võidukihutamised teisipäeviti, vaid laupäeval. Teiseks, suurtuuridel pole kombeks kattuda, paraku jääb Girot tänasest veel nädal sõita. Ent koroonaviirus ongi maailma absurdseks muutnud.
Tänavune Vuelta läheb Eesti jalgrattaspordi ajalukku, sest debüüdi teevad Martin Laas (BORA Hansgrohe) ja Mihkel Räim (Israel Start-Up Nation). Mõlemal on sprindijalga. Laasil rohkem, Räimel vähem, kuid tema saab paremini mägedest üle ja vabadustki on tal Vueltal enam. Rattaringkondade optimistid pakuvad, et kaks etapivõitu, või vähemalt üks, võiks ju Maarjamaale tulla. Realiste esindav Eesti koondise treener Rene Mandri soovitab lootusi mitte taevasse kergitada. „Etappidel viie parema sekka võiksid mõlemad mehed kindlasti jõuda, võit oleks selge eneseületamine,” arvas ta.
Tasamaa etappe on seekordsel Vueltal kavas viis – enamik velotuuri keskel või lõpuosas – ja peale selle veel paar madalamate mägedega päeva. Seega võimalusi peaks eestlastel olema. Ent kuna tegemist on suurtuuride kollanokkadega, pole kummalgi aimu, mis juhtuma hakkab ning kuidas keha ja organism kolmenädalasele pingutusele ning mägedes turnimisele vastu peab.
„Vueltat tuleb võtta nagu tavalist kolme nädalat kontoris, üle mõelda ei tasu,” tõdes Räim, kuid tunnistas, et lühemaid tuure on ta sõitnud küll, aga teisest nädalast algab tema jaoks uus elu. „Saab olema väga hea õppeprotsess keha tunnetamiseks. Ent, nagu olen kuulnud, viib suurtuuri läbimine ratturi uuele tasemele.”
Laas sõnas samuti, et sipelgad tal kõhus ei jookse, kuid väike ootusärevus pesitseb hinges siiski. „Huvitav on kogeda, mida kolm nädalat võidusõitu endast kujutab. Tahaks isegi teada, kuidas vastu pean, vastuse saan 8. novembril finišis, Madridis, kui sinnamaani jõuan. Või kui Vuelta lõpuni kestab, sest koroonaviiruse ajal võib kõike juhtuda. Keegi ei saa kindel olla, et tuuri ei katkestata.”
Vueltal tuleb silma paista
Jalgrattakorüfee, Vueltalgi etapivõiduni jõudnud Jaan Kirsipuu on asja pisut uurinud ja peab tänavust võidusõitu mitte pelgalt raskeks, vaid väga raskeks, kui vaadata etappide profiile. Seevastu meie meestel võib võimalusi avaneda. „Sprintereid stardis palju pole,” selgitas Kirsipuu, kui pilgu üle osalejate nimekirja libistas. „Neli kõvemat meest, paar pisut lahjemat, ülejäänud on kas staaride abilised või mägedemehed.”
Laasil oleks kindlasti võimalus, kui Bora tiimi liider poleks välejalg sakslane Pascal Ackermann. „Tema peale käib mäng ja minu ülesanne on teda grupifinišites aidata,” kinnitas Laas. „Tasamaal pean teisi toetama ja mägedest rahulikult, jõudu säästes üles saama ja ajalimiiti mahtuma.”
Räim on seevastu oma meeskonna kõige parema sprindivõimega ja grupifinišis saab ta vabad käed, ent selle juures on kaks aga… „Esiteks puuduvad lõpukilomeetritel abilised ning seega tuleb oma tarkuse ja kavalusega hakkama saada. Teiseks pole mul sprindiässade vastu erilist võimalust,” selgitas ta olukorda. „Seepärast palusin tiimilt luba äraminekutega kaasa minna. Muidu on mu ülesanne tiimi liidrit Daniel Martinit kuni tõusude alguseni abistada. Väiksemas grupis on võimalused edukaks finišeerimiseks paremad. Ent kõik see on tegelikult üks suur loterii.”
Mandri sõnul on just Vueltal võimalik ratturitel silma paista, sest staarid on hooajast väsinud ja võidusõit äraarvamatu. Nii Laasil kui ka Räimel on hädasti vaja silma paista, sest neil puuduvad tulevaseks hooajaks lepingud. Mõlemad peavad tõendama, et suudavad kolmenädalase velotuuri vastu pidada ja seejuures ka midagi korda saata, kasvõi liidreid aidates.
Tänavune Hispaania velotuur on sedavõrd äraarvamatu, et Eesti rattakoondise treener Rene Mandri võitjat ennustada ei julge. „Ma ei usu ka kihlveokontorite ennustusi, sest nad panevad omadega puusse. Keegi ei tea, millises vormis Vuelta starti tullakse,” tõdes ta.
Üheks suurimaks favoriidiks peetakse mullust võitjat ja tänavu üllatuslikult Tour de France’il teiseks jäänud sloveeni Primož Rogliči. Madridis loodavad punases liidrisärgis finišeerida ka hollandlane Tom Dumoulin, Montenegro rattur Richard Carapaz, hispaanlane Enric Mas ja britt Christopher Froome. Tõde selgub 8. novembril.
Allikas: sport.delfi.ee
Foto: Bora Hansgrohe.