22-aastane maanteerattur Karl Patrick Lauk teenis pühapäeval proffide konkurentsis oma karjääri kolmanda võidu, triumfeerides Rhone-Alpes Isere’i velotuuri viimasel, neljandal etapil. Profiklubi värvides oli võit Laugu jaoks esimene, nimelt liitus ta tänavuse hooaja eel Groupama-FDJ kontinentaalmeeskonnaga.
Olgugi, et kaht varasemat profivõitu, sealhulgas tunamullusel Tour of Estonial saavutatud üldesikohta hindab Lauk pühapäevasest võidust kõrgemalt, tegi mõistagi rõõmu ka UCI 2.2 kategooria velotuuri etapil teenitud võit. “Tuur üldiselt oli tegelikult üpris raske. Esimesed kaks etappi otseselt nii mägised ei olnud, aga ikkagi päris rasked. Päev enne viimast etappi oli meil päris korralik mägede etapp, tõusumeetreid tuli pea 3000 juurde, saime kaks-kolm kümnekilomeetrist tõusu ronida. Minu jaoks oli see ainult läbielamiste päev, et lihtsalt ajalimiidis finišisse saada. Üpris keeruline päev enne viimast etappi, aga tulime ilusti ja kindlalt lõpuni,” rääkis Lauk Vikerraadiole. “Viimane päev oli juba stardist üpris närviline, kuna tuul oli päris tugev. Meil oli kolm lõpuringi ja ma enam-vähem teadsin seda lõpuringi, sest eelmisel aastal sõitsin ka seda tuuri ja etapp oli üldjoontes sama.”
“Üritasin endale sisendada, et olen võimeline selle pundifiniši võitma. Saime kuuekesi minema ja taga jäädi täiesti seisma. Teadsin finišit hästi ja lõpp oli ainult vormistamise küsimus,” lisas Lauk.
Eelmisel aastal profilepingu allkirjastanud Lauk jahtis sellist võimalust juba mõnda aega. Kahel varasemal hooajal oli ta stažööriks maailma ühe tippklubi Astana juures, samuti Prantsusmaa meeskonnas Fortuneo-Samsic.
Rattur hindab kogemusi erinevalt, aga arvab, et tippsõidust ja tippklubide tööstiilist aru saamiseks olid mõlemad vajalikud. “Astanas veedetud stažööriaeg oli minu jaoks väga hariv ja kogemusterikas. Teine aasta Prantsusmaa tiimis… ei jäänud kõige paremad mälestused,” meenutas Lauk. “Midagi halba ka ei olnud, aga võib-olla tegin ise mingeid vigu. Üritasin head joont hoida, aga oli näha, et ei võetud asja väga vastastikuselt. See tase, mis on Astanas, on ikka midagi täiesti teisest klassist.
Lauk ütles, et esimese profilepingu sõlmimisel oli tal ambitsiooni ehk rohkemakski kui alla 23-aastastest ratturitest koosnev Groupama-FDJ kontinentaalmeeskond, kuid tegemist oli kaalutletud valikuga.
Eestlase leping praeguse koduklubiga kehtib tänavuse hooaja lõpuni. Alla 23-aastaste vanuseklassis saabki Lauk viimast aastat kaasa teha.
Groupama-FDJ kontinentaalmeeskond on seotud sama klubi World Touri meeskonnaga, kus sõidavad näiteks Thibaut Pinot, Arnaud Demare, Stefan Küng ja Anthony Roux, kes teinud tegusid ka suurtuuridel.
Laugu sõnul puutusid kaks meeskonda omavahel kokku ühes hooajaeelses laagris. “Julgen arvata, et meil see eelarve on mingil määral üks, seda nii väga ei eraldata ja saame ka mingit toetust World Touri tiimilt. Vahe on kindlasti palganumbrites ja rohkem ka organisatsiooniliselt. World Touri tiimil on personali kõvasti rohkem,” rääkis Lauk.
Kontinentaalmeeskonna ratturite koosseisus Laugu sprinterivõimete peale mõistagi loodetakse, aga tippklubidest teada-tuntud rollijaotust tema sõnul nii noores eas veel paika ei panda. “Päris palju on n-ö vabu kaarte, ei ole niimoodi, et tiim ainult trügib minu jaoks. Kui on raskemad, mägisemad päevad, üritan teisi aidata ja ka eilne (pühapäevane – toim) ei olnud päris nii, et kõik ülejäänud viis meest töötavad minu jaoks,” selgitas Lauk. “Lõpus kindlasti teatakse, et olen kõige kiirema jalaga, aga igal võidusõidul antakse kõikidele võimalusi. Kindlaid rolle kellelegi ei määrata nii noores eas. Vastavalt profiilile üritatakse kõigile võimalusi anda.”
Lõpetuseks, tunamullust Tour of Estonia võitu Lauk tänavu uuesti püüdma ei tule, kuna samal ajal vajab abi koduklubi. Seega tuleb Eesti koondisel sprindifinišites loota teistele meestele.
Allikas:sport.err.ee